UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

X Jubileuszowe Wojewódzkie Święto Chrzanu

Show the MENU
31.08.2021

Wojewódzkie Święto Chrzanu

29 sierpnia  przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie odbyło się jubileuszowe X Wojewódzkie Święto Chrzanu.  Impreza rozpoczęła się od powitania kolorowego korowodu, w którym oprócz gospodarzy gminy Osjaków szli samorządowcy i parlamentarzyści, a także zaproszeni goście i przedstawiciele gmin wchodzących w skład zagłębia chrzanowego. Korowód wraz z wozem wypełnionym lokalnymi produktami z chrzanem w roli głównej dotarł pod scenę przy amfiteatrze. Na scenie zaprezentowały się lokalne  zespoły a po tym prowadząca imprezę Alina Frejusz powitała wszystkich gości  i poprosiła wójta gminy Osjaków Jarosława Trojana w asyście posła Pawła Rychlika i podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza o otwarcie imprezy  poprzez symboliczne uderzenie laską chrzanu w lemiesz.

Święto chrzanu to przede wszystkim okazja do promowania produktu, z którego słynie region. Chrzan królował wśród potraw serwowanych przez liczne przybyłych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Uczestnicy chętnie częstowali się zupę chrzanową. Nie zabrakło także stoisk producentów, na których chrzan sprzedawano zarówno ten w korzeniach, jak i ten utarty w słoiczkach. Swoje stoiska prezentowali również: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

W programie imprezy znalazły się tradycyjne chrzanowe konkursy. Konkurs tarcia chrzanu oraz korzeń chrzanu oceniany w trzech kategoriach na najgrubszy, najdłuższy i najbardziej okazały. W konkursach brali udział plantatorzy z regionu. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele ŁODR Andrzej Zdziebko, ARiMR Krzysztof Byrdziak oraz KRUS Piotr Wróbel. Dla zwycięzców czekały ciekawe nagrody.

Impreza zakończyła się koncertem zespołu Budka Suflera oraz pokazem laserowym. Dodajmy, że impreza została zorganizowana ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.