Eko Ar – Ekologiczna Aronia

Show the MENU
01.09.2016
grupa ludzi stojąca pod gołym niebem słucha prowadzącego szkolenie

Szkolenie wyjazdowe dla rolników powiatu zgierskiego nt: Uprawa aronii ekologicznej oraz jej przetwórstwo. Zalety aronii i jej znaczenie dla zdrowia człowieka, odbyło się w gospodarstwie „Eko Ar – Ekologiczna Aronia” Anny i Mirosława Lechów w Jarkowie k. Lewina Kłodzkiego, woj. dolnośląskie. Państwo Lechowie na wieś przyjechali po studiach z Wrocławia ponad 30 lat temu. Pani Anna, pedagog z wykształcenia, mąż absolwent Akademii Rolniczej. Urzekły ich: dwustuletni dom, wielka przestrzeń wokół i widok na góry. Przez kilka lat zajmowali się chowem bydła, by wreszcie zdecydować się na uprawę, jeszcze wówczas mało znanej aronii. Promowali aronię i jej zalety we współpracy z naukowcami, dziennikarzami, a także różnymi organizacjami pozarządowymi. Dziś czerpią dużą satysfakcję z  rosnącej popularności aronii. Posiadają 35-hektarową ekologiczną plantację położoną na zboczach Gór Orlickich (nieopodal Kudowy).

Wizyta w gospodarstwie rozpoczęła się na plantacji, gdzie pan Mirosław bardzo interesująco opowiadał o uprawie i historii rośliny, o jej wymaganiach, odporności na choroby, zbiorze i rynkach zbytu. Ciemnogranatowe, niemal czarne owoce w tym gospodarstwie zrywa się ręcznie od września do listopada. Im później, tym lepiej. Aronia traci wówczas garbniki, które nadają jej charakterystyczny cierpki posmak. Przetwory powstają w przetwórniach, które mają certyfikat ekologiczny.

Po latach doświadczeń gospodarze nastawili się na sprzedaż bezpośrednią swoich produktów (w gospodarstwie, za pośrednictwem strony internetowej oraz na wrocławskich jarmarkach z żywnością ekologiczną). Po powrocie do gospodarstwa Anna Lech znakomicie przekazała porcję wiedzy na temat walorów zdrowotnych owoców aronii podczas degustacji wszystkich produktów, które gospodarstwo „Eko Ar” ma w swojej ofercie. A są to, m.in.: sok aroniowy 100% BIO, konfitury, dżemy, syrop, aronia kandyzowana, aronia w czekoladzie, aronia suszona. Uczestnicy szkolenia wykazywali duże zainteresowanie omawianą tematyką, zadawali bardzo dużo pytań gospodarzom. Wszyscy wyjechali zadowoleni, pełni miłych wrażeń, zdobytej wiedzy wraz ze smacznymi aroniowymi przetworami.

Tekst i fot.: Anna Dąbrowska

grupa ludzi stojąca pod gołym niebem słucha prowadzącego szkolenie zdjęcie 2
grupa ludzi stojąca pod gołym niebem słucha prowadzącego szkolenie zdjęcie 3
ludzie siedzący na krzesłach pod ścianą domu koloru białego podczas szkolenia
ludzie siedzący na krzesłach pod ścianą domu koloru białego podczas szkolenia zdjęcie 2