XX Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi Rolne "W sercu Polski"

Show the MENU
18.06.2018

Targi Rolne „W sercu Polski”

       W upalny weekend 16 i 17 czerwca odbywały się w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach dwie prestiżowe imprezy: XX Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi Rolne „W sercu Polski”. Zaraz po przekroczeniu bramy prowadzącej na tereny targowe zaskakiwała zwiedzających wyjątkowo bogata oferta wielu spółdzielni mleczarskich. Mleczarnie oferowały swoje znakomite produkty – sery białe i żółte, śmietany, maślanki, mleka, masła, serki, jogurty. Wszystko to za sprawą cyklicznego Konkursu Wyrobów Mleczarskich. W tym roku komisja konkursowa puchary przyznała:

  1.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku za utrzymanie wysokiej jakości sera „Łasdamer”
  2.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu za wysoką jakość mleka UHT serii „MU”
  3.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie za wysoką jakość serów „Magnackich”
  4.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach za wysoką jakość kefiru Robico
  5.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skierniewicach za szeroki asortyment i utrzymanie wysokiej jakości serów typu Mozzarella
  6.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie za wysoką jakość twarogów „Tradycyjny Smak z Głuchowa”
  7.   Spółdzielni Mleczarskiej „MLECZWART” w Wartkowicach za wysoką jakość twarożków smakowych „Serek z Wartkowic”
  8.   Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „JOGO” za wysoką jakość „Jogurtu naturalnego typu greckiego”
  9.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu za wysoką jakość masła MASŁO EKSTRA 82% łowickie
  10.   Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie za oryginalny smak i wysoką jakość Masła Extra Ziołowego i Masła Extra Czosnkowego
  11.   Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku za wysoką jakość śmietanki UHT do deserów 30%
  12.   Firmie MILKPOL S.A. w Czarnocinie za wysoką jakość serków – ser do naleśników waniliowy i serek waniliowy

Wyróżnienia natomiast otrzymały: za mleko acidofilne Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, a za ser szczeropolski tłusty Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie.

       W równie smacznym Konkursie Wyrobów Piekarniczych nagrodzone zostały:

  1. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za najwyższą jakość wyrobów piekarniczych
  2. PPHU Piekarstwo-Cukiernictwo „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski z Pabianic – w kategorii pieczywo półcukiernicze za bułkę maślaną z owocami sezonowymi
  3. Piekarnictwo i Cukiernictwo z Gieczna – w kategorii inne wyroby piekarskie za innowacyjny produkt chleb włoski
  4. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Szadku – w kategorii produktów regionalnych za chleb tradycyjny
  5. Piekarnia Tadeusz Podpora z Łodzi –w kategorii pieczywo razowe za chleb razowy
  6. ZPH Piekarstwo-Cukiernictwo Renisław Zwoliński z Białej Rawskiej – w kategorii pieczywo mieszane za chleb wieloziarnisty.

Komisja Konkursowa ponadto postanowiła przyznać wyróżnienia: Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Poddębicach za bułkę ze szpinakiem, za chleb żytni z żurawiną i chleb z suszonymi pomidorami i czarnuszką; Piekarni Tadeusz Podpora za chleb mieszany i ZPH Piekarstwo-Cukiernictwo Renisław Zwoliński za bułkę pękatą i bagietkę.

       Otwarcia Targów Rolnych „W sercu Polski” dokonał Marek Sarwa, dyrektor ŁODR zs. w Bratoszewicach. Powitał też wszystkich wystawców i honorowych gości, odczytał list od Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Ciepłe słowa do wystawców, zwiedzających i wszystkich rolników skierował też Marek Matuszewski, poseł na Sejm RP.

       Rozstrzygnięto też pierwszą edycję internetowego konkursu wiedzy pt. „Rolnictwo ekologiczne”. Jego celem było upowszechnienie wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców Łódzkiego w zakresie, m.in.: metod produkcji, wpływu człowieka na otaczające go środowisko, a także zwiększenie stanu świadomości ekologicznej osób związanych z obszarami wiejskimi oraz poprawa jakości wytwarzanej żywności. Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Pacler Grzegorz z Bednar, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, Zabost Łukasz z Pilaszkowa, student SGGW Warszawa i rolnik Nowakowski Maciej Krzysztof z gm. Głowno oraz Pierścieniewski Adrian z gm. Bielawy, uczeń Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa Piątku;

II miejsce też ex aequo: rolniczki: Mannowska-Borycka Aleksandra z gm. Wielgomłyny i Olczyk Elżbieta z gm. Jeżów; III ex aequo: Falkowski Mateusz i Kowalski Szymon, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu i rolnik Stawiński Sylwester z gm. Piątek.

       Nagrody ufundowali: dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Marek Sarwa – dla laureatów I miejsca, a prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wojciech Miedzianowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek i dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski – za II i III lokatę.

       – Pytania były dość trudne, ale nie było ograniczeń czasowych, więc pewne zagadnienia można było sprawdzić, na przykład, w internecie. Lubimy rywalizację, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w tym konkursie. Cieszymy się z tak wysokiej pozycji, a ponieważ nagrody też nam się podobają, czekamy na kolejną edycję. Na pewno też weźmiemy udział – powiedzieli nam Maciej Nowakowski i Łukasz Zabost chwilę po odebraniu nagród.

       Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji, serdecznie dziękujemy za udział i wykazanie tak wysokiego poziomu wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego, ochrony środowiska oraz żywności ekologicznej. Kolejna odsłona ekologicznej rywalizacji za rok, na którą już dzisiaj zapraszamy.

       Po wręczeniu nagród honorowi goście wraz z dyrekcją ośrodka w ramach akcji Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi 100 lip na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości posadzili dwie lipy. Jedna z nichnosi imię Bogusia na cześć Bogumiły Kapusty z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, która pierwsza drzewko podlała; druga – Gabrysia na cześć Gabrieli Sadowskiej z ŁODR, która akcję sadzenia na terenie ośrodka zorganizowała.

       Scena należała w tym roku do Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Wicie, do kultywującego tradycję Amatorskiego Zespołu Śpiewaczego z Sokolnik Parceli, a także do Rzgowskiego Chóru CAMERATA z charyzmatyczną założycielką, kierownikiem muzycznym i dyrygentem mgr Izabelą Kijanką oraz Zespołu INESS z Anetą Działak, która porwała publiczność i do śpiewu, i do tańca.

       Prosto spod sceny zwiedzający trafiali do pawilonu oszklonego, gdzie odbywała się sponsorowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi degustacja lokalnej tradycyjnej żywności ekologicznej. Chlebek z dżemem czy miodem popity sokiem od Grażyny Wiatr był doskonałym źródłem energii do dalszego zwiedzania targów.

       A na placu głównym między maszynami i urządzeniami ułatwiającymi pracę rolnikom można było nabyć miody, ekologiczne wina, a także wyroby twórców ludowych.

     Deseczki z sentencjami i przedmioty z duszą od KATARZYNY MŁYNARCZYK z „Sielankowej Galerii” (Gospodarz, gm. Rzgów); haft ręczny łowicki prezentowały: ZOFIA MAJCHERWŁADYSŁAWA GRUCHAŁA (Gzów k. Słupi, gm. Słupia), a także MARIANNA MADANOWSKA (Kocierzew Południowy, gm. Kocierzew); na stoisku KATARZYNY JAŚKIEWICZ (Nowy Adamów, gm. Aleksandrów Łódzki) królowały anioły z masy solnej, biżuteria materiałowa i sznurkowa; natomiast hafty łowickie, serwety, chusty, ozdobne krawaty – to dzieła WANDY BOGUSZ (Wierznowice, gm. Zduny); zachwycały kwiaty z bibuły, pająki łowickie LUCYNY STACHURSKIEJ (Urzecze, gm. Zduny); również pająki łowickie, a także kwiaty szydełkowe, serwety haftowane, obrusy szydełkowe można było kupić od JANINY GAJDY (Strugienice, gm. Zduny); MARTYNA MAKAREWICZ (Zielone, gm. Rawa Mazowiecka) pokazała ceramikę użytkową i ozdobną; GRAŻYNA SOKOŁOWSKA (Ksawerów, gm. Nowosolna) – szydełkowe ozdoby ze sznurka bawełnianego: koszyczki, torebki, podkładki, dywany, akcesoria użytkowe; MIROSŁAWA GROCHOCKA (Lenartów, gm. Kocierzew) – wycinankę łowicką i JANINA ZUCHORA (Kadzielin, gm. Głowno) – papieroplastykę

       Dalej aleja pełna punktów gastronomicznych prowadziła wprost do firm paszowych czy zajmujących się inseminacją. Jeszcze tylko sektor C, którego nie dało się szybko opuścić, bowiem ciężko było z bogatej oferty wybrać rośliny do ogrodu czy na balkon. Wszystkie były piękne, kolorowe i obiecywały, że będą długo cieszyć barwą i zapachem…

       A już za bramą czekały zwierzęta hodowlane… Właściwie wystawa zwierząt hodowlanych rozpoczynała się już od sceny, bowiem w pawilonie za nią prezentowało się ptactwo.

       Targi odbywały się pod patronatem: Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi; Zbigniewa Rau, wojewody łódzkiego i Witolda Stępnia, marszałka województwa łódzkiego.

       Patroni medialni: TVP Oddział w Łodzi, Polskie Radio Łódź, Radio Victoria, „Dziennik Łódzki”, „Farmer”, „Twój Kurier Regionalny”, „Wieści z Głowna i Strykowa”, „Nowy Łowiczanin”, a także portale internetowe: kulturawsi.pl, lowiczanin.info, farmer.pl, a także Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolników.pl

XX Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

       Wojewódzkie Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Bratoszewicach, odbywające się zwykle w drugiej połowie czerwca, od lat stanowią nie lada atrakcję dla mieszkańców wsi i miast centralnej Polski. Dla hodowców bydła, koni, świń, owiec, królików i drobiu są jedyną w roku okazją do pokazania szerokiej publiczności najpiękniejszych zwierząt, pozwalają zawalczyć o tytuły czempionów i wymienić doświadczenia hodowlane. Licznie odwiedzającej imprezę publiczności z kolei umożliwiają zapoznanie się z różnorodnością gatunków i ras na co dzień rozproszonych po fermach. Tegoroczna wystawa była jubileuszową, dwudziestą imprezą hodowlaną, zorganizowaną w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, który w 2018 roku świętuje też jubileusz 60-lecia działalności.

       Historia wojewódzkich wystaw zwierząt hodowlanych ściśle wiąże się z dziejami lokalnych związków i zrzeszeń hodowców, które uzyskawszy na przełomie XX i XXI wieku prawo samodzielnego kształtowania oblicza hodowli poszczególnych gatunków, zainicjowały prezentację dorobku swych członków na publicznych pokazach w najstosowniejszym do tego celu miejscu, tzn. w ŁODR zs. w Bratoszewicach. Docenił to jeden z głównych, obok wojewody i marszałka województwa, patronów wystawy – minister rolnictwa, fundując puchary za zasługi w propagowaniu osiągnięć hodowli na wojewódzkich wystawach zwierząt hodowlanych dla najbardziej wytrwałych pasjonatów, uczestniczących regularnie w wystawach. Z nominacji swoich organizacji puchary otrzymali:

  • Ośrodek Hodowli Zarodowej Dębołęka Sp. z o.o., prowadzący od ponad 70 lat ocenę wartości użytkowej i hodowlanej bydła mlecznego, mający jedno z najcenniejszych w kraju stad krów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, doskonalone genetycznie od 1972 roku
  • Zdzisław Prusinowski, prowadzący od 42 lat pracę hodowlaną w stadzie krów mlecznych rasy HO, którego osiągnięcia wskazują, że w niewielkiej liczącej kilkanaście krów oborze można uzyskać doskonałe wyniki produkcyjne i hodowlane
  • Mirosław Stegliński, zasłużony hodowca bydła mięsnego rasy charolaise, prezentujący na wystawie także buhaja rasy blond d’aquitaine
  • Józef Miniatorski, zasłużony hodowca owiec, promujący rasę białogłowej owcy mięsnej, członek RZHOiK w Piotrkowie Trybunalskim, wieloletni uczestnik wystaw
  • Tadeusz Cebula, zasłużony hodowca owiec rasy merynos polski, biorący udział w Programie Ochrony Zasobów Genetycznych, członek SZHOiK w Łasku, wystawca owiec od zarania wystaw
  • Grzegorz Gałusa, hodowca obecny na każdej wojewódzkiej wystawie, jeden z nielicznych już kontynuatorów pracy hodowlanej w rodzinnej chlewni zarodowej ras duroc, wbp i pbz, produkujący knurki i loszki dla stad towarowych
  • Piotr Pietraszczyk, zasłużony hodowca Łódzkiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza, prowadzący hodowlę śnieżnobiałych królików rasy nowozelandzki biały i francuski baran szary
  • Krzysztof Wróbel, prezes Związku Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej, animator i entuzjasta hodowli królików, współorganizator i uczestnik wystaw hodowlanych
  • Franciszek Orłowski, zasłużony hodowca koni zimnokrwistych i wielokrotny uczestnik wystaw hodowlanych   
  • Józef Michalski, zasłużony hodowca kur ozdobnych i gołębi rasowych, członek Skierniewickiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, propagator hodowli czubatki polskiej i uczestnik wielu wystaw.

       Z pewnością na wyróżnienie za wspieranie idei wystaw hodowlanych zasłużyło wielu hodowców, ale ten symboliczny gest ze strony szefa resortu rolnictwa umocnił wszystkich w przekonaniu o celowości kontynuowania wystawienniczej tradycji. Nie mniej istotnym elementem podgrzewającym emocje wystawców było współzawodnictwo w grupach gatunkowych o tytuły czempionów, wiceczempionów i superczempionów wystawy. Ekspozycję bydła mlecznego, której patronował Łódzki Związek Hodowców Bydła i Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, stanowiło 49 zwierząt, prezentowanych przez 10 farmerów. W stawce bydła mlecznego rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, dominującej na ziemi łódzkiej, najwięcej tytułów zdobyły krowy i jałówki z OHZ Dębołęka Sp. z o.o., co nie dziwi, gdyż ta hodowla, legitymująca się średnią wydajnością mleka ponad 12000 kg/szt. nie ma sobie równych w województwie. Nie oznacza to przegranej pozycji gospodarstw rodzinnych, które podjęły trud zwiększenia stad i modernizacji bazy produkcyjnej. W kategorii krów pierwiastek (starszych) czempionem została Poziomka po buhaju Emil, należąca do Andrzeja Dałka z Bąkowa Dolnego. W poszczególnych kategoriach wiekowych jałowic czempionaty zdobyły jałówki Radosława Wolskiego z Poniatowa, Tadeusza Kaźmierczaka z Osin i Andrzeja Dałka z Bąkowa Dolnego. Za najpiękniejszą krowę, nagrodzoną tytułem superczempion sędzia uznał Reinę po Santanie z OHZ Dębołęka Sp. z o.o., a wśród jałówek zasłużyła na ten tytuł Alma 71 po Hurricane, należąca do Radosława Wolskiego.

       Na tegoroczny pokaz bydła mięsnego, które w czystości rasy nie jest utrzymywane zbyt licznie w województwie, składało się 8 sztuk należących do trzech ras: Limousine, Charolaise i Blonde d’Aquitaine, pochodzących z 3 hodowli. Za najładniejszą, zasługującą na tytuł czempiona, została uznana Gryzda po Traperze, Mirosława Jarmuża z Kęblin.

       Dwa lokalne związki hodowców owiec, sieradzki i piotrkowski reprezentowało 9 hodowców, którzy przedstawili publiczności aż 9 ras owiec, łącznie w liczbie 46 sztuk maciorek i tryków. W tej edycji wystawy zabrakło, niestety, kóz. Superczempionem wśród tryków został obwołany przedstawiciel Białogłowej Owcy Mięsnej, należący do Michała Miniatorskiego, a superczempionat maciorek zdobyła Czarnogłówka Szymona Drutowskiego, ale zwiedzający mogli popatrzeć też na nie mniej piękne owieczki Ile de France, Olkuskie, Corriedale, Świniarki, Żelaźnieńskie, Wielkopolskie i Merynosy Polskie.

       Zwyczajowo ozdobą ekspozycji zwierząt stały się konie, wystawiane przez 20 hodowców w liczbie 38 sztuk. Dominowały w prezentacji konie zimnokrwiste, w tym szczególnie piękne typu sztumskiego. Superczempionem wystawy została klacz Blanka hodowcy Tomasza Dziedziczaka, reprezentantka stawki klaczy trzyletnich i starszych. Z dużym aplauzem, zwłaszcza młodszej części publiczności, spotkała się prezentacja na ringu kucyków różnej wielkości i maści. Ukoronowaniem udziału rumaków, już poza oceną hodowlaną, stał się pokaz woltyżu kozackiego.

       Wszystkie ssaki przebiła liczebnością stawka królików, których odnotowano 124 sztuki pochodzące od 27 hodowców, zrzeszonych w związkach hodowców drobnego inwentarza: łódzkim oraz wieluńskim. Z palety prezentowanych ras komisja wybrała czempiony i wiceczempiony, ale zaszczytny tytuł superczempion przypadł Nowozelandzkiemu Białemu Pawła Woźnego i Podpalanemu Czarnemu Sławomira Rybki.

       Pierzasta nacja aktorów spektaklu w znaczącej liczbie 160 osobników występowała pod postacią kur ozdobnych (czubatek polskich, dworskich, karzełków polskich, zielononóżek kuropatwianych itp.), kaczek i gołębi rasowych.

Obawa przed afrykańskim pomorem świń stała się przyczyną braku na wystawie większej reprezentacji trzody chlewnej. Jednak dzięki determinacji i odwadze dwóch hodowców: Tomasza Sołtyszewskiego, prezesa Regionalnego Związku Hodowców Świń w Łodzi i Piotra Gałusy z Gosławic zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć 6 przedstawicieli trzody ras: duroc, polska biała zwisłoucha, wielka biała polska i mieszańca międzyrasowego. Nie zostały one wszakże ocenione, jako konkursowe zwierzęta hodowlane.

       Piękna, może nawet nazbyt upalna pogoda sprzyjała pokazom na ringu, wokół którego gromadziły się tłumy publiczności. Pod rzędami namiotów zajętych przez instytucje rolnicze i firmy też nie było nudno. Szczególną pozycję zajmowało pięć firm, które występowały w roli sponsorów wiodących, wspierających organizację imprezy. Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, WIPASZ S.A – renomowany producent pasz, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku i Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego rozstawiły swoje stoiska naprzeciw boksów dla zwierząt, podkreślając więzi z producentami rolnymi z branży hodowlanej.

       Wśród kolorowych, rozbawionych korowodów gości, wraz ze schyłkiem gorącego, niedzielnego popołudnia XX Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych – Bratoszewice 2018 stała się faktem historycznym.

 

 Grażyna Bożyk

Cezary Solarczyk

Fot.: Wojciech Beczkowski

Janusz Szrama