Szkoleniowy maraton ekonomiczny

Show the MENU
24.06.2021

 

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB  w dniach od 14 do 18 czerwca br. zorganizował szkolenie na temat: Zarządzanie, organizacja i planowanie pracy w gospodarstwach rolnych, w tym zarządzanie ryzykiem produkcyjnym i rynkowym w gospodarstwie . Szkolenie odbywało się w trzech trzydniowych turach w HOTELU 500 w Strykowie. Uczestniczyło w nim 52 doradców naszego ośrodka.

Tematyka pierwszego dnia szkolenia obejmowała zagadnienia z zakresu ekonomiki rolnictwa i dotyczyła: Korzyści wynikających ze sporządzenia bilansu majątkowego w zarządzaniu gospodarstwem rolnym, Rachunek wyników jako rezultatu ekonomicznej działalności gospodarstwa i Przepływy pieniężne – najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej. Zajęcia obejmowały ćwiczenia, których bazą były dane pochodzące z gospodarstw objętych rachunkowością rolną Polski FADN. Wykłady, jak i ćwiczenia, prowadził dr hab. Marek Wigier – pracownik IERiGŻ – PIB.

Dzień drugi rozpoczynała wizyta w gospodarstwie Jarosława Pawlaka. Jest to gospodarstwo sadownicze, które od 2009 roku prowadzi rachunkowość dla potrzeb PL FADN. Pan Pawlak opowiedział o  działalności gospodarstwa, o sukcesach ale i o kłopotach na jakie natrafia w prowadzonej działalności rolniczej. Po wizycie w gospodarstwie, pod okiem pani dr hab. Agnieszki Wrzochalskiej z IERiGŻ – PIB przeprowadzono ćwiczenia z zakresu: Planowania rozwoju gospodarstwa rolnego z uwzględnieniem inwestycji.

Trzeciego dnia zajęć uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów prof. Mariana Podstawki – dyrektora IERiGŻ – PIB. Tematyka wykładów obejmowała m.in.: Rodzaje ryzyka w prowadzeniu gospodarstwa  rolnego, Zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie, Rola ubezpieczeń w procesie zarządzania ryzykiem i Analiza ryzyka i podejmowanie decyzji oiraz Sposób niwelowania negatywnych skutków ryzyka.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty za udział w szkoleniu.     


Wojciech Sztendel