ROL-SZANSA 2021

Show the MENU
28.08.2021

Po koronawirusowej przerwie plac wystawowy w Bykach znów tętnił życiem.

 

W ostatni weekend sierpnia na terenach piotrkowskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach po rocznej przerwie spowodowanej koronawirusem odbyła się XXIX Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza ROL-SZANSA 2021

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali:  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda,

Poseł na Sejm RP Robert Telus, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński.

Celem przedsięwzięcia było przedstawienie producentom rolnym wielu zagadnień związanych z wdrażaniem nowości w dziedzinie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Byki po raz kolejny stały się miejscem wymiany doświadczeń, handlu i rozrywki oraz integracji w każdej płaszczyźnie społecznej, a także dyskusji o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.

Ciągniki, maszyny, narzędzia, urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, środki do produkcji rolnej oraz wszelkiego rodzaju akcesoria dla rolnictwa i ogrodnictwa – to wszystko można było zobaczyć przez dwa dni trwania targów. Producenci i dystrybutorzy maszyn mieli szansę spotkać się ze swoimi stałymi i potencjalnymi klientami, a planujący zakupy – przyjrzeć się z bliska wymarzonym obiektom.Tym, co od lat niezmiennie cieszyło się ogromną popularnością, był kiermasz ogrodniczy. Mimo iż mamy za sobą bardzo trudny rok, wystawcy, rolnicy oraz zwiedzający imprezę, nie zawiedli i tłumnie przybyli na błonia wokół zamku.

Oficjalnego otwarcia i powitania zgromadzonych gości, wystawców oraz zwiedzających dokonał Tomasz Kopera, dyrektor ŁODR,  wraz  z gospodarzem Marianem Jurkiem, dyrektorem Oddziału w Piotrkowie Tryb. O potrzebie organizacji Rol-Szansy przekonywali wszyscy zabierający głos zaproszeni goście, w tym honorowy patron wystawy – poseł na Sejm RP Robert Telus oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, wyjaśniając jakie korzyści płyną z obecności takiej imprezy dla rolnictwa i naszego regionu.

Tuż po uroczystościach otwarcia, ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.

Laureatami zostały gospodarstwa:

I miejsce: Karola Kopera (Rożny, powiat radomszczański)

II miejsce: Krzysztof Dziuba (Zuzowy, powiat radomszczański) 

III miejsce: Jędrzej Górecki (Nowy Kłopoczyn, powiat rawski)

Wyróżniono Jarosława Strzeleckiego (Paplinek, powiat skierniewicki) i Dawida Biedrzyckiego (Grzymkowice, powiat rawskim).

Zwycięzcy uhonorowani zostali nagrodami pieniężnymi sfinansowanymi w ramach operacji SIR.

Była to doskonała okazja dla zwolenników zdrowej żywności. Mogli oni poznać najlepszych rolników tej branży w województwie Łódzkiem.

Następnie nagrodzono spółdzielnie oraz zakłady mleczarskie biorące udział w Konkursie „Łódzkie Mlekiem Płynące”, który zorganizowany został przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi. W konkursie uczestniczyło 11 zakładów mleczarskich z terenu Województwa Łódzkiego.

* Statuetki Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Łodzi Janusza Ciesielskiego, przyznano:

1. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku za Tort Twarogowy i ser pełnotłusty „Łaski”.

2. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach za Kefir naturalny 1,5% tłuszczu oraz za wysoką jakość serów twarogowych półtłustych „Klinek z Krośniewic” w posypkach

3. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skierniewicach za ser wędzony „Kozacki” oraz utrzymanie najwyższej jakości serów typu Mozzarella

4. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie za Mleko o zawartości 3,2% tłuszczu oraz Twaróg pełnotłusty

5. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku za Masło Extra, serię Serków i Deserów smakowych oraz Twaróg półtłusty

6. Spółdzielni Mleczarskiej „MLECZWART” w Wartkowicachza Mleko o zawartości 3,5% tłuszczu i utrzymanie wysokiej jakości twarożków smakowych „Serek z Wartkowic”

7. Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „JOGO”za Jogurt naturalny typu greckiego oraz utrzymanie najwyższej jakości serków homogenizowanych „Kaśka”

8. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczuza serię Jogurtów z dodatkiem Mascarpone oraz za serię Serów smakowych śmietankowo-kremowych typu Mascarpone

* Statuetki Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolnictwa zs. w Bratoszewicach Tomasza Kopery, przyznano:

9. Rolniczo Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowieza Masła Extra Wiejskie i Tradycyjne oraz za ser  typu Haloumi z posypką z soli i mięty zielonej

10. Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu za serię serków kanapkowych „Mój ulubiony”

11. Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu za wysoką jakość Masła Ekstra MU! 200 g.

W drugim dniu Rol-Szansy nastąpiło podsumowanie konkursu Maszyna Targów ROL-SZANSA 2021. Puchary Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza  Schreibera oraz Dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach Tomasza Kopery w kategorii Maszyny rolnicze przypadły firmom:

  1. „Nova Farm” z Wólki Leśniewskiej za ładowarkę teleskopową „TH 6030”
  2. „Agros Wrońscy” ze Strzelec Wielkich za wóz paszowy VM10-1S
  3. „Agro Sznajder” za kombajn Claas Trion 520.

 W kategorii Urządzenia techniczne puchary otrzymały firmy:

  1. „AgroMilk Alex” z Kalinowa za mikser do pojenia cieląt
  2. „Rapitronics” z Mąkoszyna za system prowadzenia równoległego
  3. „Otwarta Energia” z Piotrkowa Trybunalskiego za nowoczesną powietrzną pompę ciepła typu „Mitsubishi Zubadan”.

W dalszej części uroczystości za osiągnięcia w dziedzinie kultury agralnej, trzydziestu sześciu rolników z powiatu opoczyńskiego, piotrkowskiego, rawskiego i tomaszowskiego odebrało z rąk posła Roberta Telusa medale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zasłużony dla Rolnictwa.

W kolejnym z pięciu konkursów zorganizowanych podczas targów - BHP w rolnictwie wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów: Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Łodzi Placówka Terenowa w Piotrkowie Trybunalskim, Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi Oddział w Piotrkowie Trybunalskim i piotrkowski oddział ŁODR zs. w Bratoszewicach otrzymali:

I miejsce: Krzysztof Dulnikiewicz (Bielowice, gm. Opoczno

II miejsce: Kamila Wozignój (Stara Wieś, gm. Rozprza)

III miejsce: Patryk Sadurski (Józefów, gm. Drużbice).

Jak co roku dużą popularnością cieszył się Konkurs Wiadomości Rolniczych pod patronatem posła na Sejm RP Roberta Telusa. Cenne nagrody rzeczowe otrzymało 39 uczestników. Nagrodę główną ufundowaną przez Roberta Telusa otrzymał rolnik z gminy Wolbórz.

Tegoroczna edycja imprezy oferowała zwiedzającym możliwość obejrzenia i zakupienia rękodzieła ludowego od lokalnych twórców, podziwiania występów zespołów folklorystycznych z naszego województwa. Nie zawiodły panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które już po raz kolejny dla naszych gości przygotowały swój kulinarny pokaz. Koło Gospodyń Wiejskich SAMI SWOI w Mierzynie, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom zwiedzających przy naszej współpracy oraz Starosty Powiatu Piotrkowskiego i Powiatowego centrum Matki i Dziecka, zorganizowało punkt szczepień przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień #SzczepimySię z KGW. Wykonywane były dwoma rodzajami preparatów: Johnson&Johnson i Pfizer. Zaszczepiono 56 osób powyżej 18 roku życia, każda z nich otrzymała upominek.

Coś dla siebie znaleźli także konsumenci ekologicznej żywności, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Podczas wydarzenia możliwe było dokonanie zakupów wyrobów najwyższej jakości w strefie Rolniczego Handlu Detalicznego oraz Działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej. Na 23 stoiskach wystawienniczych, rolnicy prowadzący powyższą działalność  w zakresie przetwórstwa mleka, mięsa, miodów, owoców i warzyw poprzez przygotowane degustacje zachęcali do kupna świeżych nisko przetworzonych produktów spożywczych. Celem stworzenia strefy było przede wszystkim promowanie producentów tradycyjnej, zdrowej żywności, jak również zachęcanie innych rolników do prowadzenia działalności ekologicznej, przetwórczej i/lub usługowej w formie „RHD” lub „MLO”.

Rol-Szansa to prawdziwe święto nie tylko mieszkańców wsi, ale także wszystkich osób, które uwielbiają sielski klimat. Zwiedzający wystawę pan Jacek z powiatu tomaszowskiego ocenia, że – Targi w Piotrkowie, to dla naszej całej rodziny tradycja. Tym bardziej cieszy nas, że po rocznej przerwie, ponownie zdecydowano się na ich organizację. Trzeba przyznać, że jest w czym wybierać i co oglądać. Rokrocznie odwiedzamy tutejsze targi. Jest to okazja do zaopatrzenia się w nowe gatunki roślin i kwiatów ozdobnych. Pani Karolina z powiatu piotrkowskiego dodaje, że – Można tu wybrać w większym asortymencie nie tylko  gatunki dostępne w naszych miejscowych sklepach, lecz także zakupić rośliny w niższych cenach.

Dla nas – organizatorów to zawsze wielka radość, że możemy spotkać się bezpośrednio z naszymi gośćmi. Każdy, kto chociaż raz brał udział w tych targach, zwykle wraca na nie w kolejnym roku.

Rol-Szansa 2021 była doskonałą okazją dla rolników z całego województwa, a nawet kraju aby zapoznać się z aktualną paletą odmian roślin oraz nowinek technologicznych, a także dla wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom, gościom, zespołom ludowym, lokalnym twórcom, kołom gospodyń wiejskich oraz zwiedzającym wystawę za tak liczny udział w tegorocznej edycji i zapraszamy na kolejne imprezy organizowane przez nasz ośrodek.

 

                          Karina Ostrowska

 

      Podsumowanie konkursu „Łódzkie Mlekiem Płynące” – Waldemar Sender

Fot.: Agnieszka Baranowska

         Andrzej Bartosik

                      Mateusz Kupis

 

 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy za udział w XXIX Promocyjno-Handlowej Wystawie Rolniczej

ROL-SZANSA 2021 i wszelką pomoc:

 

 

PATRONOM MEDIALNYM:

  1. Radio Strefa FM
  2. Radio Łódź
  3. Portal ePiotrkow.pl
  4. „Tydzień Trybunalski”
  5. „Dziennik Łódzki”
  6. „Twój Kurier Regionalny”
  7. „Ziemia Piotrkowska”  
  8. TVP SA Oddział w Łodzi
  9. Kalendarz ROLNIKOW.PL

 

INSTYTUCJOM PRACUJĄCYM NA RZECZ ROLNICTWA:

1. Agencja Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Piotrkowie Tryb.

2. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego Biuro Powiatowe w Piotrkowie Tryb.

3. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR w Łodzi

4. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Łodzi

5. Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie

6. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi OT w Piotrkowie Tryb.

 

ROLNIKOM prowadzącym RHD i MOL:

  1. Łukasz Ceroń –Dmosin 32a, 95-061 Dmosin – przetwory owocowe: dżemy, syropy, soki, "Dmosiński syrop z malin" i "Dmosiński Dżem z malin" wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW
  2. Michał Ceroń – Janów 11, 95-061 Dmosin – miód
  3. Tomasz Duch –Buczek 109, 26-315 Poświętne – pieczywo wypiekane według tradycyjnych receptur
  4. Renata Hrabska –Kalinów 51, 97-319 Będków – sery zagrodowe z dodatkami          
  5. Rafał  i Lidia Saliccy –ul. Główna 111, 97-318 Czarnocin – warzywa, owoce, soki, olej tłoczony na zimno, dżemy, sok z kiszonych buraków, ocet jabłkowy      
  6. Renata Hamczyk –Kolonia Krzemieniewice 21,  97-350 Gorzkowice – wędliny wiejskie        
  7. Tomasz Cieślak –Hucisko 13, 97-403 Drużbice– sery farmerskie, jogurty
  8. Anna Kurowska – Ścichawa 36, 97-415 Kluki – wędliny, wędzonki, kiełbasa słoikowa, kabanosy, smalec ze skwarkami
  9. Jerzy Ptaszek –ul. Polna 25, 97-525 Wielgomłyny – wędliny wiejskie
  10. Daniel Czapnik Zakład Przetwórstwa Mięsnego – ul. Łódzka 19, Zaborów Pierwszy, 97-200 Tomaszów Mazowiecki – wędliny
  11. Bogusław Wencel Gospodarstwo Rolno-Pasieczne „Wenclówka” – Dobrzelów 23 A , 97-400 Bełchatów – makarony tradycyjne z ziołami, miody odmianowe              
  12. Jadwiga Siemieniec –Gospodarstwo Rolne EKOJADŁO – Helenów 36, 97-400 Bełchatów – przetwory warzywne, pomidory bez chemii
  13. Marcin Knopek –ul. Zachodnia 33, 98-273 Klonowa – sery, masło   
  14. Józef Palusiński –Lipicze 27, 98-273 Klonowa – wędliny
  15. Dariusz Serafiński – Lipka 34, 95-010 Stryków – miody          
  16. Monika Michalska Ekologiczne –Gospodarstwo Rolne „Chmielnik” – Zagłówki 21, 97-425 Zelów – warzywa i owoce ekologiczne, przetwory z warzyw i owoców         
  17. Ireneusz Knast Serowarnia Sarnowskie Sery – Sarnów 3a, 99-205 Dalików – sery      
  18. Jadwiga Bęczek – Produkty z Zagrody – ul. Jana i Cecylii 3, 91-534 Łódź – sery
  19. Mateusz Pościk –Golesze Duże 11, 97-320 Wolbórz – miody             
  20. Tomasz Majczyk –Wygoda 71, 97-371 Wola Krzysztoporska – miody
  21. Kromle –Korytnica 11, 97-330 Sulejów – sery
  22. Eko-Natura S.C. –Kopyść 48, 98-100 Łask – soki, napoje
  23. Katarzyna Olszewska Kozie Sery – Drużbin 32, 99-235 Pęczniew – sery kozie, jogurty, twarożki

 

TWÓRCOM LUDOWYM:

  • Elżbieta Bąk – Żywocin, gm. Wolbórz – serwety, serwetki, koronki klockowe, hafty krzyżykowe
  • Grażyna Siła – Młoszów, gm. Wolbórz – serwety, serwetki szydełkowe, koronki klockowe, hafty krzyżykowe
  • Katarzyna Kula – Wolbórz – serwety, serwetki szydełkowe, koronki klockowe, hafty krzyżykowe
  • Ewa Lasota – Pomyków, gm. Moszczenica – serwety, serwetki, koronki szydełkowe oraz klockowe, frywolitki, hafty krzyżykowe
  • Agnieszka Radomska – Ewcin, gm. Będków – wyroby z artykułów papierniczych
  • Janina Chołubek – Dębowa Góra, gm. Aleksandrów – wyroby z artykułów papierniczych
  • Joanna Sipika – Petrykozy, gm. Białaczów – rzeźby w drewnie
  • Wojciech Grzędowski – Petrykozy, gm. Białaczów – rzeźby w drewnie
  • Agnieszka Pacan – Bielowice, gm. Opoczno – pisanki, hafty opoczyńskie, koszyki wiklinowe
  • Bożena Dulnikiewicz – Bielowice, gm. Opoczno – hafty opoczyńskie, serwety, serwetki

ZESPOŁOM FOLKLORYSTYCZNYM:

  • Kozenianka” (Kozenin, gm. Sławno, pow. opoczyński)
  • „Ludowiacy od Będkowa” (Będków, pow. tomaszowski)
  • „Nad Wolbórką” (Wolbórz, pow. piotrkowski)
  • Zespół Ludowy przy KGW „Sami Swoi” z Mierzyna (gm. Rozprza, pow. piotrkowski)
  • „Ludowa Biesiada” (Czarnocin, pow. piotrkowski)
  • „Piliczanie” (Sulejów, pow. piotrkowski)

KOŁOM GOSPODYŃ WIEJSKICH:

  • KGW w Mierzynie, pow. piotrkowski
  • KGW Brudzewice, pow. opoczyński
  • KGW Jaksonek, pow. piotrkowski

SPONSOROM:

  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Oddział w Piotrkowie Tryb.
  • Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie
  • Nordkalk
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK w Sieradzu
  • Syngenta
  • Invest-Rol – Czarnocinie
  • Rajder Przemysław Rajski – Budy Szynczyckie
  • PIAST Pasze Sp. z o.o.
  • Wrzos-Rol Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Robert Janecki
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku
  • Bank BNP Paribas Polska S.A.
  • AGROECOPOWER
  • AGRO-MASZ Paweł Nowak
  • SZYMAŃSCY Piekarnictwo Cukiernictwo – Zawada, k. Tomaszowa
  • Przedsiębiorstwo Jasta Sp. z o.o. – zakład w Danielowie
  • Agro Sznajder Sp. z o.o. – Piotrków Trybunalski
  • AGRO-WIKT z Opoczna
  • Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie
  • Spółdzielnia Mleczarska MLECZ-WART w Wartkowicach
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach
  • Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o.
  • JOGO Łódzka Spółdzielnia Mleczarska w Łodzi
  • Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu
  • Przedsiębiorstwo Handlowe AGROSKŁAD Ujazd
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku
  • Rolmix – MIROSŁAW GWÓŹDŹ – Psary Witowskie, gm. Wolbórz
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krośniewice
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Głuchów
  • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

 

Opracowała: Edyta Pijanowska- Jadczyk

 

List od Prezesa Rady Ministrów

Odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa"