Relacja z jubileuszu XXX Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej ROL-SZANSA 2022

Show the MENU
31.08.2022

 

„30 lat minęło, jak jeden dzień…”

Rol-Szansa po raz 30. przyciągnęła rolników oraz tłumy mieszkańców województwa łódzkiego i nie tylko. Przez te lata ugruntowała swoją pozycję i zajęła stałe miejsce w kalendarzu znaczących imprez wystawienniczych branży rolniczej w naszym kraju.

Plac wokół Pałacu Bykowskich 27-28 sierpnia zapełnił się ciągnikami, maszynami rolniczymi, drzewkami owocowymi, kwiatami i wszystkim tym, co niezbędne w pracy rolniczej, sadowniczej i ogrodniczej. Był to niezwykle wzruszający czas wspomnień i podziękowań, a także kreślenia planów na przyszłość.

Marian Jurek – dyrektor piotrkowskiego oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach – wspomniał: – Zaczynaliśmy w 1992 roku. Wówczas wystawa była mniejsza niż teraz. Przez te lata znacząco się powiększyła, ale jej charakter pozostał bez zmian. Nadal to prezentacja maszyn, ciągników i rzeczy, których potrzebujemy do funkcjonowania gospodarstw rolnych. Dziś mamy około 250 wystawców. Nie zmienia się też rola instytucji, które uczestniczą w tym wydarzeniu. Tak jak 30 lat temu, tak i dziś będziemy doradzać, jak prowadzić gospodarstwo rolne, aby osiągnąć duże dochody.

Tomasz Kopera – dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicachpowitał zaproszonych gości i wszystkich uczestników targów oraz otworzył 30. ROL-SZANSĘ.

Obecny na wystawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jan Ciecióra nawiązał do obecnej sytuacji w rolnictwie: – Jest to bardzo wymagający rok dla nas wszystkich, także dla rolników i producentów żywności. Dziś w imieniu wszystkich odpowiedzialnych za polskie rolnictwo, możemy powiedzieć, że daliśmy radę.

Ryszard Terlecki – wicemarszałek Sejmu RP, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość – pogratulował wszystkim rolnikom uhonorowanym odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, oraz wyraził radość z tego, że mimo tak trudnych czasów rolnicy mają powody do zadowolenia z tegorocznych obfitych plonów.

Antoni Macierewicz – marszałek senior Sejmu RP IX kadencji – mówił, że: – Rozwój polskiego rolnictwa jest fundamentem rozwoju i potęgi Polski, bo tutaj właśnie jest największa siła społeczna, bo tutaj jest największa reprezentacja polskiej tradycji, polskiej pracy.

Poseł na Sejm RP Robert Telus – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wyraził radość z powodu, że odznaczeni przez MRiRW „Zasłużony dla rolnictwa” to ludzie młodzi, zaangażowani, którzy stanowią wielką nadzieję polskiego rolnictwa.

Należy podkreślić, że podczas dwóch dni uroczystości w wystawie wzięło udział wielu znakomitych zaproszonych gości, posłów, przedstawicieli władz samorządów wojewódzkich, starostów i wójtów oraz delegatów jednostek działających na rzecz rolnictwa.

Po oficjalnej części nastąpiło rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu AGROLIGI 2022 (załącznik nr 1) oraz Konkursu „Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym”, w którym laureatami zostali:

ü  I miejsce – Lucyna Dałek, gmina Kocierzew Południowy

ü  II miejsce – Maciej Nowakowski, gmina Dmosin

ü  III miejsce – Aleksandra Sokołowska, gmina Drużbice.

Kolejnymi konkursami przeprowadzonymi podczas wystawy tradycyjnie były: „Maszyna Targów ROL-SZANSA 2022” (załącznik nr 2) i BHP w Rolnictwie pod hasłem „Ciesz się zdrowiem, pracuj bezpiecznie”, w którym nagrodzono:

ü  I miejsce – Katarzyna Gazda, Ewcin, gmina Będków – komplet nasadowy kluczy

ü  II miejsce – Anna Hasik, Radomsko – drabina aluminiowa

ü  III miejsce – Adrian Kałuziński, Moszczenica – chemizacyjny komplet ochrony osobistej do oprysków środkami ochrony roślin.

Organizatorami konkursu byli: PT KRUS w Piotrkowie Tryb., ŁODR zs. w Bratoszewicach i Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi Oddział w Piotrkowie Tryb.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się konkurs dyrektora piotrkowskiego oddziału Mariana Jurka przeprowadzony pod patronatem posła na Sejm RP Roberta Telusa, w którym główną nagrodą był rower.

Część targowa obfitowała w liczne atrakcje. Wśród nich znalazły się występy regionalnych zespołów ludowych: Fajne Babki, Drzewiczanie, Pasjonatki, Nad Wolbórką, Moderato i Bukowianie, które podkreśliły jubileuszowy charakter imprezy.

Nowością podczas targów były warsztaty rękodzielnictwa i ginących zawodów. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem wśród młodszych i starszych zwiedzających. W specjalnie przygotowanej strefie twórcy ludowi uczyli wszystkich zainteresowanych koronkarstwa, wikliniarstwa, papieroplastyki, garncarstwa, hafciarstwa, malarstwa i rzeźby w drewnie, a wszystko to w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014–2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Każdy z uczestników warsztatów zabrał wykonaną przez siebie pracę do domu.

Rolnicy nie tylko kupowali, lecz także sprzedawali swoje produkty na Jarmarku żywności prosto od Rolnika. Była to propozycja dla chcących zakupić swojską, świeżą, smaczną, niskoprzetworzoną żywność bezpośrednio od producenta – rolnika. Jarmark po raz kolejny okazał się strzałem w dziesiątkę.

ROL-SZANSA od początku swojego istnienia dawała okazję do kontaktu rolników z doradcami. Tym razem udzielali oni zainteresowanym merytorycznych porad na temat programów pomocowych finansowanych ze środków zarówno Unii Europejskiej, jak i krajowych, a także w zakresie nowych technologii. Wspierały ich niezawodne we współpracy inne instytucje związane z rolnictwem, które miały na placu targowym swoje punkty informacyjne.

Ponadto ŁODR wraz z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zachęcał do zazieleniania swoich obszarów przydomowych, rozdając bezpłatnie sadzonki drzew i krzewów.

W ramach promocji dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego swój dorobek prezentowali, jak zawsze, twórcy ludowi.

Spacerując między alejkami, można było usłyszeć ożywione rozmowy prowadzone na stoiskach wystawców. Dla nas organizatorów jest to cenną wskazówką oraz realnym potwierdzeniem konieczności organizacji tego typu imprez. Dają one bowiem możliwość bezpośredniego oglądu, porównania maszyn i sprawdzenia ich, a także stwarzają sposobność do wymiany poglądów na tematy okołorolnicze.

 

Wszystkim wystawcom i zwiedzającym za tak liczne odwiedziny serdecznie dziękujemy!

Do zobaczenia za rok!

 

Zachęcamy Państwa do obejrzenia podsumowania 30. jubileuszowej Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej Rol-Szansa 2022 w załączonej galerii zdjęć.

 

Opracowanie: Karina Ostrowska

Fot.: Agnieszka Baranowska,

Andrzej Bartosik,

Adrian Jezierski

Wyniki Wojewódzkiego Etapu Konkursu AgroLiga 2022

„Maszyna Targów Rol-Szansa 2022”