Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2021

Show the MENU
31.08.2021

XIV edycja ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2021 r. - etap wojewódzki

 

Po raz kolejny Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z s. w Bratoszewicach zorganizował Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie łódzkim.

Konkurs zrealizowany został w ramach operacji SIR pn. „Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne - finał wojewódzki.” przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Celem konkursu jest szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ekologicznych gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Kryteria oceny to m.in.: stosowanie innowacyjnych rozwiązań, technologii, dostosowanie wyposażenia gospodarstwa do potrzeb, dbałość o nieprodukcyjne elementy środowiska, wysokość plonów, dostosowanie płodozmianu, zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwie, dobór roślin dostosowanych do zmian klimatu, propagowanie idei rolnictwa ekologicznego wśród rolników, edukacja konsumenta, edukacja młodzieży i dzieci. O ostatecznej lokacie w konkursie zadecydowała punktacja, zgodnie z regulaminem konkursu.

 

Laureaci konkursu „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” w woj. łódzkim

I miejsce: Karol Koper - gospodarstwo położone we wsi Rożny, gminie Dobryszyce w powiecie radomszczańskim. To tradycyjne, wielokierunkowe gospodarstwo rodzinne, prowadzone metodą ekologiczną od 2000 r. Pan Karol, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przejął je po ojcu. Powierzchnia ogólna gospodarstwa to ponad 42 ha, z tego użytki rolne zajmują 35,15 ha, w tym TUZ 8,28 ha. W gospodarstwie uprawiane są zboża, ale także m. in. gryka, proso, ziemniaki i warzywa. Szczególną pozycję zajmuje seradela uprawiana na nasiona na powierzchni prawie 8 ha. Jej nasiona są sprzedawane do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu, dzięki czemu zysk z niej ma istotny wkład w wynik finansowy gospodarstwa. Jak przystało na prawdziwe gospodarstwo ekologiczne rolnik utrzymuje różne gatunki zwierząt; najwięcej owiec – ponad 100 szt. łącznie matek i młodzieży. Utrzymywane są trzy rasy: świniarka, polska owca nizinna i żelaźnieńska. Pierwsza z nich jest objęta w ramach programu rolno-środowiskowo-klimatycznego programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt prowadzonym przez Instytut Zootechniki w Balicach. Utrzymywane są również krowy, od których mleko wykorzystywane jest do wytwarzania we własnym zakresie znakomitych serów podpuszczkowych. Rolnik regularnie bierze udział w szkoleniach organizowanych przez ŁODR, również aktywnie współpracuje z ŁODR przyjmując grupy rolników i doradców - częste są indywidualne wizyty rolników zainteresowanych praktycznym prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego. Pan Karol jest dobrym promotorem rolnictwa ekologicznego.

 

II miejsce: Krzysztof Dziuba – gospodarstwo położone we wsi Zuzowy, gminie Przedbórz w powiecie radomszczańskim. Zajmuje powierzchnię 23,70 ha, w tym użytki rolne ponad 13 ha. Jest to wielokierunkowe gospodarstwo rodzinne zajmujące się uprawą zbóż, bobowatych, owoców i warzyw. Są również rośliny miododajne – gryka, ponieważ właściciel z pasją zajmuje się pszczelarstwem.  Wykorzystuje przy tym zbudowane przez siebie urządzenia własnego pomysłu. Utrzymywane są także krowy i świnie – jednak produkcja zwierzęca nie jest objęta certyfikacją. Pan Krzysztof promuje rolnictwo ekologiczne przy różnych okazjach prowadząc  spotkania z rolnikami oraz pogadanki dla uczniów z okolicznych szkół.       

 

III miejsce: Jędrzej Górecki – gospodarstwo sadownicze od kilku pokoleń, położone we wsi Nowy Kłopoczyn, gm. Sadkowice w pow. rawskim. Powierzchnia to nieco ponad 14 ha.                                             Niedawno pan Jędrzej zdecydował się na prowadzenie upraw systemem ekologicznym. Specjalizuje się w uprawie jabłoni, takich odmian jak: Empire, Gala, Idared, Jonagored, Ligol, Rubinstar oraz Szampion. Uprawiana jest również borówka amerykańska, obecnie jeszcze w jakości konwencjonalnej, ale właściciel zamierza również ją objąć procesem certyfikacji. Pasją pana Góreckiego jest ciągłe dążenie do perfekcji, na bieżąca śledzi nowości, jest pełen pomysłów - wykorzystuje maszyny własnej konstrukcji.

Wyróżnienia:

Dawid Biedrzycki - gospodarstwo o pow. 22 ha położone we wsi Grzymkowice w gm. Biała Rawska w pow. rawskim. Nastawione na produkcję owoców: pigwowca japońskiego, śliwki oraz warzyw: kopru ogrodowego, ogórków, rabarbaru. Pan Dawid prowadzi sprzedaż soków, syropów oraz suszu z własnych plantacji.

 

Jarosław Strzelecki - gospodarstwo położone we wsi Paplinek, gm. Kowiesy w pow. skierniewickim. Pan Jarosław uprawia ekologicznie różę i buraka ćwikłowego. Istotną częścią gospodarstwa jest własna tłocznia soków objęta kontrolą jednostki certyfikującej. Tłocznia wykorzystuje surowiec z własnego gospodarstwa ale przede wszystkim świadczy usługi dla innych rolników ekologicznych.

 

Na zdjęciu nagrodzeni od lewej: Dawid Biedrzycki – wyróżnienie, Jarosław Strzelecki – wyróżnienie, Karol Koper – I miejsce, Jędrzej Górecki – III miejsce, Krzysztof Dziuba – II miejsce.


Andrzej Bartosik