Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Innowacja w ekologicznych gospodarstwach demonstracyjnych

Show the MENU
31.07.2017

Relacja ze szkolenia „Innowacyjne rozwiązania w uprawach ekologicznych oraz produkcji zwierzęcej wdrożone w ekologicznych gospodarstwach demonstracyjnych”.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu od 26 do 29 czerwca br. zorganizowało szkolenie wyjazdowe pn. Innowacyjne rozwiązania w uprawach ekologicznych oraz produkcji zwierzęcej wdrożone w ekologicznych gospodarstwach demonstracyjnych. Jego uczestnikami szkolenia byli doradcy oraz rolnicy zainteresowani tematyką ekologiczną. Z ramienia Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach w szkoleniu studyjnym wzięła udział Anna Bakura-Kijanka (Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska). Wyjazd obejmował prezentację 6 gospodarstw ekologicznych, w większości byli to laureaci konkursu Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne na terenie województw: podlaskiego i mazowieckiego.

Gospodarstwa prezentowane w ramach szkolenia:

Grażyna Stelmachowska – laureat Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2011

Gospodarstwo Eko-Agroturystyczne położone jest na terenie gminy Cegłów w powiecie mińskim. Na powierzchni 8,5 ha występują głównie łąki oraz mieszanki zbożowe; utrzymywanych jest też około 50 kóz. Zwierzęta dojone są ręcznie. W ciągu roku wytwarzanych jest około 2,5 tys. mleka, z którego następnie wytwarzane są sery twarogowe oraz sery żółte. Pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizowane są w gospodarstwie Dni Sera, w czasie których promuje się produkcję ekologiczną na poziomie gospodarstwa. Sery są szczegółowo przebadane, ponieważ gospodarstwo ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Przetwory utrzymują długo świeżość dzięki hermetycznemu pakowaniu. Gospodarstwo współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Produkty wytworzone w gospodarstwie wystawiane są przede wszystkim na BioBazarze w Warszawie. Kozi ser twarogowy z gospodarstwa wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych i ma certyfikat produktu ekologicznego.

 

Mirosław Angielczyk – laureat Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2011

Mirosław Angielczyk zajmuje się uprawą ziół, pozyskiwaniem ich ze stanu naturalnego, a także ich przetwórstwem. Gospodarstwo współpracuje z Katedrą Roślin Warzywnych i Leczniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz realizuje badania naukowe zlecone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku 2007 na terenie gospodarstwa został założony Podlaski Ogród Ziołowy, który w roku 2011 uzyskał status Ogrodu Botanicznego oraz członka Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Materiał zielarski zgromadzony jest zarówno w porządku systematycznym, jak i przy uwzględnieniu wymagań siedliskowych (rośliny lasów, łąk, terenów suchych i podmokłych). Ogród może poszczycić się populacją dziko rosnących roślin leczniczych pozyskiwanych z terenu województwa podlaskiego. Rośliny te stanowią materiał badawczy dla wielu jednostek naukowych. Ogród prowadzi wymianę materiału nasiennego oraz wydaje Index Seminum. W 2012 roku przy ogrodzie powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci oraz studentów wyższych uczelni.

 Krzysztof Zembrowski – laureat Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2015

Gospodarstwo charakteryzuje się uprawą roślin zbożowych: pszenica, orkisz, żyto, owies, ziemniaki; roślin oleistych: len, wiesiołek, lnianka w uprawie współrzędnej z owsem. Krzysztof Zembrowski w 2008 roku był jednym z założycieli Podlaskiej Spółdzielni Producentów Ekologicznych NATURA. W budynku gospodarczym została zamontowana linia produkcyjna do pozyskiwania czystego oleju roślinnego jako paliwa na potrzeby gospodarstwa. W budynku gospodarczym  znajdują się 3 silosy z lnem, rzepakiem i lnianką oraz prasa tłocząca z automatycznym dozowaniem i filtrowaniem oleju roślinnego. Projekt olejarni został sfinansowany z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013. Gospodarstwo ściśle współpracuje z Politechniką Białostocką. Uczelnia prowadzi badania nad możliwością wykorzystania czystego oleju roślinnego do napędu ciągników rolniczych. Warto podkreślić, że projekt jest realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. Rolnik może produkować 100 l/ha paliwa roślinnego tylko na własny użytek.

 Alina i Mirosław Romaniuk

Gospodarstwo Państwa Romaniuków ma certyfikat ekologiczny od 2004 roku. Na powierzchni 10 ha uprawiane są zioła (melisa, babka lancetowata, oregano, pietruszka, rutwica lekarska, serdecznik pospolity). Bardzo dużym uznaniem w ostatnim czasie cieszy się serdecznik pospolity. Roślina ta ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Jest ona wykorzystywana również do obniżenia bólu miesiączkowego i podczas leczenia cukrzycy. Zioła wyprodukowane w gospodarstwie są sprzedawane do Podlaskiej Spółdzielni Producentów Ekologicznych „Natura”. Gospodarz planuje budowę własnej suszarni.

Joanna Woźniak-Dubler Frank Dubler – laureaci Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2011

Gospodarstwo charakteryzuje się uprawą głównie warzyw, prowadzony jest również chów krów i kur. Warto zaznaczyć, że krowy chowane są tylko do produkcji obornika, nie jest pozyskiwane od nich mleko. Żywność wyprodukowana w gospodarstwie sprzedawana jest bezpośrednio w Białymstoku lub dostarczana do sklepów ekologicznych. Klienci Państwa Dublerów mogą korzystać ze specjalnego abonamentu, w ramach którego otrzymują świeże ekoprodukty. Dużym uznaniem cieszą się również jaja ekologiczne oraz owoce. Właściciele gospodarstwa są edukatorami Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.

 

Paweł Fabiszewski – laureat konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2015

Gospodarstwo charakteryzuje się ekologicznym chowem krów oraz produkcją mleka. Producent ma 70 krów, do stada wprowadzane jest tylko bydło z własnego chowu. Produkcja roślinna podporządkowana jest pod potrzeby zwierząt. Gospodarstwo współpracuje z Instytutem Zootechniki PIB w Balicach oraz UWM Olsztyn. Wspólnie z Instytutem Żywności Balice realizuje projekt: Poprawa zdrowotności i dobrostanu bydła mlecznego w warunkach chowu ekologicznego”. Głównym założeniem projektu jest wzrost poziomu dobrostanu w ekologicznym chowie bydła mlecznego.

Tekst i fot.: Anna Bakura-Kijanka