UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Dopłaty do materiału siewnego kwalifikowanego

Show the MENU
12.11.2020

Zostały już ogłoszone stawki dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w 2020 r. – kwoty bez większych zmian w porównaniu do roku ubiegłego. Jednak wypłata środków będzie możliwa dopiero w przyszłym roku.

       Stawki dopłat wyliczone zostały na podstawie informacji otrzymanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o całkowitej wnioskowanej powierzchni dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami (zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki). Wnioski były składane w innym okresie niż dotychczas, bo od 25 maja do 25 czerwca 2020 r. W puli środków znajdowało się 75 mln zł, co zostało rozdzielone na prawie milion ha. W bieżącym roku stawki dopłat będą wynosiły:

  • 67,98 zł/ha – w przypadku zbóż (mniej o 61 gr)
  • 108,77 zł/ha – w przypadku roślin strączkowych (mniej o 97 gr)
  • 339,90 zł/ha – w przypadku ziemniaków (mniej o 3,05 zł).

       W porównaniu z rokiem ubiegłym stawki dopłat niewiele się zmieniły. Jednak rolnicy muszą się liczyć z tym, że nie dostaną tych pieniędzy w tym roku. Fakt ten związany jest z wyczerpaniem środków, które przysługiwały Polsce w ramach 3-letniego limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

 K. Bryk