UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Ziołowy Zakątek w profilaktyce prozdrowotnej

Show the MENU
11.01.2018

Pracownicy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Sieradz uczestniczyli w wyjeździe studyjnym pn: Innowacyjne rozwiązania w uprawach ekologicznych, hodowli zwierząt, produkcji biopaliw wdrażane na terenach województwa podlaskiego. Poznawali bogactwo ziół i roślin ekologicznych w Ziołowym Zakątku w Korycinie.

Zadaniem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej jest przekazanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji ogród botaniczny z kolekcją roślin użytkowych, gospodarstwo ekologiczne, las, staw oraz laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zajmują się propagowaniem wiedzy zielarskiej w profilaktyce prozdrowotnej, zachowaniem wiedzy o tradycji i zwyczajach w tej dziedzinie.

Termin zioła obejmuje wszystkie rośliny, które zawierają substancje wpływające na nasz metabolizm. Gatunki ziół wykorzystywane do przyprawiania wyróżniają się bogactwem zapachów i olejków eterycznych. Przyprawy poprawiają smak potraw, ale także – w zależności od rodzaju przyprawy – chronią przed chorobami układu pokarmowego, moczowego, wątroby, trzustki, ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, regulują czynności trawienne, działają rozkurczowo i bakteriobójczo. 

Systematyczne, umiejętne i w miarę obfite stosowanie przypraw pozwoli nam na zachowanie na długo zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Opracowała Mariola Hernas

 

 

 

 

Image icon ziola.jpg (442.625 kB)
Image icon ziola1.jpg (577.018 kB)
Image icon ziolowy.jpg (388.885 kB)