W kręgu tradycji – zapomniane potrawy Wigilijne

Show the MENU
22.12.2020

Wigilia Bożego Narodzenia to wspaniały, święty dzień. Co roku spotykamy się rodzinnie przy stole wigilijnym. Przy stole, który zgodnie z naszym zwyczajem zastawiony jest różnymi daniami. Długa jest lista tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Najważniejsza jednak jest ryba, która symbolizuje chrześcijaństwo, chrzest i odrodzenie się życia. Podajemy ją pod różnymi postaciami. Nie może też zabraknąć zup, dań z kapustą i grzybami, jak również słodkich wypieków z makiem, bakaliami i przyprawami korzennymi oraz kompotu z suszu.

Zanim jednak zaczniemy rozkoszować się specyficznymi postnymi smakami, dzielimy się opłatkiem i składamy sobie z serca płynące życzenia. Tak było, jest i niech tak pozostanie! Współczesny nastawiony na nowoczesność i innowację świat coraz częściej  wpływa też na nasze wigilijne i świąteczne menu. Zapominamy o tradycji, która obliguje do przekazywania z pokolenia na pokolenie treści kulturowych, która włącza przeszłości do teraźniejszości.

Warto więc przypomnieć zapomniane przepisy kulinarne, które stać się mogą nie tylko daniem wigilijnym, ale też pretekstem do rozmów i wspomnień. Mogą też być inspiracją do podjęcia działań, aby ocalić od zapomnienia tradycję naszej wsi, talenty i dawne potrawy.

 

Siemieniucha lub Siemieniatka – zupa z siemienia konopnego (obecnie  nasiona można kupić w sklepie ze zdrową żywnością)

Składniki: 250 g łuskanych nasion konopi,1 cebula, 2 łyżki masła, 1 łyżka mąki, 150 ml śmietany słodkiej, sól, pieprz

Przygotowanie: Cebulę pokroić, podsmażyć na maśle w garnku, zalać 2 l wody, dodać siemię konopne, gotować kilka minut, aż nasiona zmiękną; do śmietany dodać mąkę, wymieszać, całość wlać do garnka, doprawić solą i pieprz, gotować jeszcze chwilę, zmiksować blenderem; podawać z kaszą gryczaną lub jaglaną.

Ciekawostka! W minionych czasach, kiedy nie było łuskanych nasion konopnych oraz blendera, zupę przygotowywano kilka godzin, ponieważ przecierano ją przez sito o różnej wielości oczek – od największych do najmniejszych, aby pozbyć się łusek jak również uzyskać jednolitą gładką masę.

 

Zupa migdałowa

Składniki: 25 dag migdałów, 1,5 l mleka, 10 łyżek ugotowanego na sypko ryżu z odrobiną cynamonu, 1 opakowanie cukru waniliowego lub laska wanilii, cukier do smaku

Wykonanie: Migdały sparzyć i obrać z łupinek. 10 sztuk odłożyć, resztę dokładnie osuszyć, zemleć lub zetrzeć zakraplając mlekiem lub wodą by zapobiec wydzielania się oleju, zalać wrzącym mlekiem i gotować na małym ogniu przez około 15 minut; na talerze włożyć ryż (np. po 2 łyżki na osobę) i zalać mlekiem migdałowym; odłożone migdały grubo posiekać  i wrzucić do zupy; można je również podprażyć na suchej patelni i opcjonalne dodać rodzynki; zupa smakuje na ciepło lub na zimno.