Rolniczy handel Detaliczny

Show the MENU
04.12.2022

Rolniczy Handel Detaliczny  RHD jest formą działalności związaną z produkcją i zbywaniem żywności przez rolników. Po uprzedniej rejestracji u powiatowegho lekarza weterynarii w przypadku produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w przypadku produkcji żywności pochodzenia nioezwierzcego. RHD to jedna z form handlu detalicznego, dla której w polskim porządku prawnym przyjęto odrebne uregulowania w zakresie nadzoru organów urzedowejkontroli zywnosci oraz wprowadzono okreslone preferencje podatkowe.w ramach takiego handlu mozliwe jest m.in. przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywnosci konsumentom finalnym,, atakze na rzecz zakładów prowadzacych handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, w tym sklepów, restauracji,stołówek i innych placówek o podobnym charakterze. Przy czym zbywanie żywności konsumentom finalnym  może odbywać się bez ograniczeń ilościowych i obszarowych, natomiast zbywanie ww zakładom moze odbywać się w ramach określonych limitów oraz na ograniczonym obszarze, tj. w przypadku żywności pochodzenia niezwierzęcego- na terytorium całego kraju, natomiast  w przypadku pozostałych rodzajów żywności na obszarze, na którym obejmuje województwo, w  którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywnosci w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsidujące z tym województwem.

Podstawowym warunkiem prowadzenia RHD jest to aby co najmniej jeden składnik pochodzacy w całosci z własnej uprawy, hodowli lub chowu.Limitom podlega ilość sprzedazy do zakładów wskazanych w rozporzadzeniu w sprawie maksymalnej ilości zywności zbywnej  w RHD z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania oraz limitu przychodu ze sprzedazy do kwoty 100 000 zł rocznie. Produkcja i zbywanie zywnosci  nie mogą być co do zasady dokonywane z udziałem posrwednika.Wyjatek stanowi tutaj możliwośc udziału pośrednika w przypadku zbywania zywnoscipochodzącej z RHD konsumentowi finalnemu podczas wystaw, festynów,targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji żywności,pod warunkiem że sam prowadziRHD, oraz zywnośc zbywana pochodzi od podmiotów prowadzacych RHD w tym samym powiecie, lub w powieciesąsiadujacym z tym powiatem.

nadzór nad wyprodukowanż zywnoscią prowadzi Inspektorat Weterynarii oraz Inspektorat Sanitarny -Sanepid.Ponadto Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych powierzono kompetencje do sprawowania nadzoru nad jakością handlową żywności.

Podstawowe wymagania dla RHD z zakresu bezpiecze\nstawa żywnosci;

1.produkcja i zbywanie zywnosci nie mogą stanowić zagrozenia dla bezpieczeństawa zywnosci i wpływać noiekorzystnie na zdrowie publiczne.

2.obowiązują wymagania okreslone w rozporzadzeniunr 178/2002 i 852/2004 oraz w przepisach wydanych w formie rozporządzen.

3.obowiązek dokumentowania ilosci zywnosci zbywanej do zakładów propwadzacych RHD z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.

4.nakaz oznakowania  miejsca zbywania żywnosci.

5.zakaz wykorzystanoia do produkcji żywnosci mięsa zwierzat gospodarskich kopytnych pozyskanego  z uboju dokonanego na zasadach obowiązujących przy uboju na uzytek własny posiadacza zwierząt.

Podstawa prawna; Ustawa z dn. 26 sierpnia 2006 r, Rozporzadzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn.12 września 2022 r.Rozporządzenie  z dn.23 grudnia 2014 r.13 kwietnia 2004 r.17 grudnia 2013 r. 7 czerwca 2011 r.