Rolnicy na szkoleniu

Show the MENU
01.07.2016

Rolnicy z powiatu zgierskiego, co roku chętnie uczestniczą w szkoleniach wyjazdowych organizowanych przez specjalistów Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Rejon Zgierz z zakresu „Alternatywnych źródeł dochodu dla gospodarstw rolnych”, często szukając pomysłu na własny dobry biznes.

W tym roku, między innymi byliśmy w Pławinie woj. lubuskie w ekologicznym gospodarstwie państwa Haliny i Leszka Glezer, którzy prowadzą unikatową jedną z największych w Europie zarodową hodowlę jeleniowatych (jelenie, daniele, muflony) ok. 1000 sztuk zwierząt.

Hodowla ta wymaga dużo wiedzy, nakładów i pracy. Prowadzona jest na obszarze blisko 300 hektarów łąk i pastwisk, z czego 150 ha jest ogrodzone i podzielone na kilkadziesiąt kwater wyposażonych w lizawki oraz automatyczne poidła z doprowadzoną czystą wodą. Na pozostałych użytkach zielonych produkowana jest ekologiczna pasza na okres jesienno – zimowy tj. siano i sianokiszonka. Poszczególne grupy zwierząt utrzymywane są w osobnych kwaterach odpowiednio do wieku zwierząt.

Gospodarstwo to w 2006 r. zdobyło tytuł  Wicemistrz Krajowy Agroligi  w kategorii rolnicy, natomiast w 2013 r. otrzymało Złoty Laur Agroligi.

Anna Dąbrowska