UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Pyra, ziemniak, kartofel niejedno ma imię...

Show the MENU
07.11.2017

 Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Brzeziny był współorganizatorem Gminnego Dnia Ziemnikaka w Wardzynie, w Gminie Brójce, który odbył się w sobotę 21 października 2017r.

Była to juz XII edycja tej imprezy integrująca lokalną społeczność.

Doradcy PZDR Brzeziny Pan Krzysztof Janaszkiewicz i Łukasz Krawiec przygotowali wystawę przeróżnych odmian ziemniaków uprawianych na terenie Gminy Brójce.

Odwiedzający mogli podziwiać wystawę, uzyskać fachowe informacje oraz porady z zakresu produkcji rolnej m. in. szczegółowej uprawy ziemnika. Ekspozycja jak co roku, cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających konsumentów i producentów ziemniaka.

Pani Anna Gołaszewska przybliżyła historię o "bohaterze dnia" - ziemniaku.

Ziemniaczanej biesiadzie towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu zespołów spiewaczych; "Bukowianki", "Leśnianki" i "Stefanów", Orkiestry Dętej z KUrowic. Gościnnie wystąpił zespół "Kwiaty Polne" z Gminy Wodzierady zaprezentował się śpiewem, a "Łucy - Babki" z Ujazdu wystąpiły w widowisku obrzędowym "Wykopki u Dziedzica".

Tradycyjnie przygotowano też konkursy, gdzie uczestnicy z wielkim zaangażowaniem walczyli w czterech konkurencjach; na najdłuższą obierkę, taniec z ziemniakiem, rzut pyrką do kalosza i toczenie ziemniaka po wyznaczony torze.

Gdy to wszysto się diało można było degustować tradycyjne dla naszego regionu potrawy ziemniaczane, przygotowane przez panie z KGW z terenu Gminy Brójce.

Wszystkim z pewnością się podobało.

Tekst i fotografie

Anna Gołaszewska

Krzysztof Janaszkiewicz

Łukasz Krawiec