Mistrzowie Krajowi Konkursu AGROLIGA z terenu woj. łódzkiego

Show the MENU
Zdjęcie przedstawia zwycięzców Konkursu AGROLIGA z terenu woj. łódzkiego

Prestiżowy tytuł Mistrz Krajowy Agroligi 2006 w kategorii Firmy zdobył:
MitMar Export-Import Sp. j. Marian Janowski, Stanisława Janowska.

Przedsiębiorstwo znajduje się w Głownie (powiat zgierski) przy ulicy Sikorskiego 58,
tel. 042 710 50 00,
fax 042 710 50 02,
e-mail: mitmaratmitmar [dot] pl

Tytuł Mistrz Krajowy Agroligi 2004 w kategorii Firmy zdobyli:
Państwo Teresa i Jerzy Piórkowscy,
zam. w Woli Cyrusowej 21, 
95-061 Dmosin,
tel. (046) 874-60-01,
powiat brzeziński

Tytuł Krajowego Mistrza Agroligi 2001 w kategorii gospodarstwa indywidualne zdobyli:
Państwo Agata i Grzegorz Krasoń
zam. w Piaskach 32 a,
97-371 Wola Krzysztoporska,
powiat piotrkowski,
tel. (044) 7325995.

W 2000 roku tryumfy święcili pp. Eleonora i Janusz Kapusta, których gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną – warzyw, zbóż i rzepaku.

W roku 1999  – laureatami zostali pp. Teresa i Jan Kubiakowie z Sulmowa, których gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego rasy HF oraz towarowej produkcji mleka.

W roku 1998 triumfowali pp. Ewa i Janusz Linka z Szadku, którzy prowadzą gospodarstwo trzodziarskie.

 

Zdjęcie przedstawia siedzibę firmy MitMar Export-Import Sp. j. Marian Janowski, Stanisława JanowskaMitMar Export-Import Sp. j. Marian Janowski, Stanisława Janowska działa od 1995 r. Dynamiczny wzrost sprzedaży oraz wciąż powiększająca się liczba nowych klientów doprowadziły do tego, że Państwo Janowscy zdecydowali się na nową inwestycję. W 2005 r. powstał Zakład Produkcji i Przechowalnictwa Mięsa w Głownie, gdzie obecnie zatrudnionych jest ponad 200 osób. Odbywa się tu rozbiór półtusz wieprzowych i ćwierci wołowych na elementy, które są konfekcjonowane i sprzedawane w postaci świeżej lub mrożonej, w zależności od potrzeb klientów. Głowieńska inwestycja składa się z wyposażonej w nowoczesne linie technologiczne hali rozbioru mięsa wieprzowego i wołowego oraz chłodni składowej mięsa i artykułów rolno-spożywczych o pojemności 10 tysięcy miejsc paletowych. Jej budowa współfinansowana była z funduszu unijnego SAPARD.
Firma ma biuro handlowe w Łodzi oraz przedstawicielstwo ds. kontaktów zagranicznych w Warszawie, a także w Rydze na Łotwie i w Hiszpanii. MitMar zaopatruje zakłady przetwórstwa mięsnego i owocowo-warzywnego w surowce. Współpracuje z firmami krajów Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów oraz Skandynawii. Surowce ze znakiem MitMaru docierają też do USA i Afryki. Firma ma znakomitą lokalizację – w pobliżu planowanego skrzyżowania autostrad A1 i A2, co z pewnością podnosi jej konkurencyjność i daje możliwości dalszego dynamicznego rozwoju.

Ubojnia Drobiu Piórkowscy z siedzibą w Woli Cyrusowej powstała w październiku 1996 roku. Jej produkcja pokrywa około 2,5 % zapotrzebowania rynku polskiego na mięso drobiowe. Przedsiębiorstwo jest zarządzane przez jego właścicieli Teresę i Jerzego Piórkowskich. Państwo Piórkowscy są profesjonalistami - posiadają wieloletnie doświadczenie handlowe związane z prowadzoną działalnością rolniczo – hodowlaną. Ich działalność w gospodarstwie zmieniła się w działalność gospodarczą na skalę krajową.
Firma zajmuje się skupem, ubojem i sprzedażą detaliczną oraz hurtową drobiu. Rynki zbytu to własne hurtownie (Wola Cyrusowa 21, Łódź ul. Zjazdowa, Zgierz, ul. Łagiewnicka 36) i sklepy (sieć 10 własnych sklepów). Magazyn główny zaopatruje w świeże mięso drobiowe 180 kontrahentów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Prowadzone są rozmowy z firmami z Niemiec i Francji oraz Europy Wschodniej (głównie z Ukrainy i Litwy) w celu ekspansji tych rynków zbytu.
Obecna produkcja to ubój 3 – 5 tys. kur i brojlerów na godzinę. Surowiec jest pozyskiwany w ramach podpisanych umów długoterminowych z 80 dostawcami podstawowymi kurczaka żywego. Aktualnie w Ubojni znalazło zatrudnienie 70 osób – jest to największy pracodawca na terenie gminy Dmosin.
Działalność gospodarcza rozwija się bardzo dynamicznie, czego dowodem jest wybudowanie nowego obiektu gwarantującego nowoczesny i spełniający wymagania Unii Europejskiej proces uboju drobiu. W uroczystości oddania obiektu do użytku uczestniczył m.in. urzędujący Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak.
Ubojnia wdraża system HACCP oraz pracuje nad uzyskaniem Certyfikatu ISO 9000. Obecnie jest to najnowocześniejszy zakład tego typu w regionie łódzkim, jak również jeden z najlepszych w skali kraju. Zdolność ubojowa przewidywana jest na 6 tys. sztuk na godzinę.
Ubojnia jest koordynatorem produkcji drobiu w makroregionie łódzkim. Koordynacja ta polega na zaopatrywaniu współpracujących hodowców drobiu i wylęgarni piskląt w wysokiej jakości pasze, produkowane w firmie.

Agata i Grzegorz Krasoniowie prowadzą Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze, jedno z największych i najlepszych tej branży w kraju. Powstało i rozwinęło się w imponujący sposób,  właściciele to młodzi ludzie, pracowici, otwarci na wszelkie nowości, nie bojący się podjąć ryzyka, świetni fachowcy.
W gospodarstwie prowadzona jest produkcja rozsady warzyw do uprawy pod osłonami: pomidora, papryki, ogórka oraz warzyw gruntowych: kapusty, kalafiora, brokuła, pora, selera i sałaty. W produkcji wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia technologiczne i naukowe Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach i wszystkie nowości firm nasiennych polskich i zagranicznych.
Właściciele gospodarstwa kładą duży nacisk na jakość i zdrowotność produkowanej rozsady. Są wysokiej klasy fachowcami w tej dziedzinie. Dzięki temu mają od lat stałych odbiorców. Produkują pod konkretne zamówienia, co roku większe. Odbiorcami rozsad są indywidualni producenci z kraju oraz przetwórnie i chłodnie, zamawiające rozsadę dla swoich producentów. Po zakończonej produkcji rozsady cała powierzchnia szklarni przeznaczona jest pod jesienną uprawę pomidora i ogórka.
Cała produkcja prowadzona jest w doskonale wyposażonej, nowoczesnej szklarni o powierzchni 1 ha, powiększonej z końcem ubiegłego roku o 0,65 ha. Atmosfera w szklarni jest kontrolowana i sterowana komputerowo. Podlewanie roślin odbywa się poprzez bardzo nowoczesny system nawadniania, powiązany z nawożeniem i ochroną roślin również poprzez odpowiedni system komputerowy. W sezonie zimowym rozsada warzyw jest doświetlana. Rozsada warzyw gruntowych jest hartowana na specjalnie wydzielonej powierzchni z automatycznym systemem nawadniania.
Rozsadę produkowaną w gospodarstwie cechuje najwyższa jakość. Część sadzonek pomidora, aby zwiększyć ich odporność na patogeny glebowe, produkuje się japońską metodą szczepienia na podkładce, która wymaga bardzo dużej precyzji. Państwo Krasoniowie jako jedyni w kraju prowadzą towarową produkcję rozsady pomidora szczepionego tą metodą. Produkcja rozsady jest w pełni zmechanizowana. Napełnianie tac podłożem i wysiew nasion odbywa się przez norweską, automatyczną linię do wysiewu nasion. Do produkcji sałaty w kostce torfowej służy zakupiona niedawno automatyczna linia Viser.  
Szklarnia posiada system ogrzewania skorelowany elektronicznie z własną stacją meteorologiczną. W celu zmniejszenia kosztów energii na całej powierzchni szklarni zamontowano kurtyny energooszczędne.  Woda do podlewania znajduje się w specjalnych basenach, gdzie jest oczyszczana i podgrzewana do odpowiedniej temperatury. Obiekt posiada własny agregat prądotwórczy.

Eleonora i Janusz Kapustowie - zdobywcy tytułu Mistrz Krajowy Agroliga 2000
99-311 Bedlno 25,
tel. (024) 2821483

Państwo Eleonora i Janusz Kapustowie są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 100 ha gruntów rolnych. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną – uprawa warzyw, zbóż i rzepaku.
Warzywa – to głównie fasola szparagowa – 25 ha, pory – 18 ha cebula – 5 ha, kalarepa – 4 ha, selery – 2 ha, brokuły – 4 ha i zboża  - pszenica i jęczmień ok. 45 ha. Plony uzyskiwane w gospodarstwie: fasola ok. 100 dt/ha, pory – 300 400 dt/ha, cebula – 400 dt/ha, kalarepa – pow. 700 dt/ha. Średnio nawożenie w gospodarstwie wynosi: N – 150 kg, P2O5 – 80 kg, K2O 200 - 250 kg/ha.
Gospodarstwo wyposażone jest w 2 przechowalnie warzyw o pojemności 300  ton, 2 silosy zbożowe o pojemności po 100 ton i 4 silosy w stodole – po 25 ton. Posiada linię do mycia  i sortowania pora. Wyposażone jest w specjalistyczne maszyny: do siewu – siewnik specjalistyczny do siewu fasoli i drobnonasiennych, kombajn do zbioru fasoli i pora, kombajn zbożowy, deszczownię. Warzywa sprzedawane są na rynek krajowy i zagraniczny – głównie Holandia – do sprzedaży bezpośredniej i do przetwórstwa.
Gospodarstwo  współpracuje z IHAR Strzelce w zakresie produkcji zbóż nasiennych – pszenica, żyto i jęczmień oraz z firmą nasienną Nunhens, z którą to już 3-krotnie w gospodarstwie zorganizowane były Krajowe Dni Pora.

Teresa i Jan Kubiakowie – zdobywcy tytułu Mistrz Krajowy Agroliga 99
Sulmów, 98-215 Goszczanów,
tel.(043) 8297086

Państwo Teresa i Jan Kubiakowie prowadzą gospodarstwo od 1979 roku. Zaczynali od 12 ha gruntów rolnych oraz 8 krów mlecznych. Dziś powierzchnia gospodarstwa wynosi 90 ha, w tym gruntów własnych 65 ha. Na gruntach tych uprawiają pszenicę, żyto, mieszanki zbożowe, trawy na sianokiszonkę, kukurydzę.
Gospodarstwo wyspecjalizowane jest w hodowli bydła i produkcji mleka. Obecnie w gospodarstwie jest 106 krów mlecznych i 65 sztuk jałówek hodowlanych rasy cb z ponad 90% dolewem rasy HF. Gospodarstwo współpracuje w zakresie rozrodu z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu w Łowiczu i korzysta z dorobku światowej genetyki. Obora jest pod pełną kontrolą użytkowości mlecznej Krajowego Centrum Hodowli Bydła Oddział w Łodzi.
Rozwój i remont stada podstawowego bydła prowadzony jest w oparciu o własną hodowlę i w części o zakup jałówek hodowlanych.
Średnia wydajność krów wynosi  8077 litrów mleka o przeciętnej zawartości tłuszczu 4,17% i białka 3,44%.
Od listopada 2001 roku chów bydła mlecznego prowadzony jest w nowo wybudowanej wolno stanowiskowej oborze, wyposażonej w 14-stanowiskową halę udojową typu "rybia ość". Zadawanie pasz objętościowych i treściwych odbywa się przy użyciu wozu paszowego.
Budynek zapewnia docelową obsadę bydła na 165 SD

Ewa i Janusz Linka - zdobywcy tytułu Mistrz Krajowy Agroliga 98
98-240 Szadek
ul. Glinianki 6A,
tel. (043) 821-53-52

Gospodarstwo rolne o powierzchni 100 ha, w tym 62 ha dzierżawy. Głównym kierunkiem produkcji jest zarodowa hodowla trzody chlewnej(cykl zamknięty) rasy wbp i pbz. Stado podstawowe liczy obecnie 200 loch i 12 knurów. Średnio w roku od jednej lochy uzyskuje się 2,3 miotu oraz 12 szt. odchowanych prosiąt w miocie.
W celu poprawy mięsności oraz tempa wzrostu żywca wieprzowego gospodarstwo prowadzi ulepszanie ras krajowych pbz i wbp importami sprowadzonymi ze Szwecji, Danii, Finlandii, Anglii,Kanady.
W ubiegłym roku gospodarstwo wyprodukowało 1200 sztuk wysokiej jakości loszek hodowlanych oraz 400 knurków hodowlanych, które zostały sprzedane w klasie S oraz w klasie I.

O jakości materiału hodowlanego świadczą liczne nagrody, wyróżnienia i osiągnięcia:

  • Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w 1999 r.
  • Zdobywcy tytułu "Mistrz Krajowy Agroliga 98"
  • Laureaci konkursu "Rolnik Farmer Roku 1998"
  • Championaty za loszki i knury na Krajowych  i Regionalnych Wystawach Zwierząt Hodowlanych w  Poznaniu ( Polagra ) i  Bratoszewicach.