Lucyna Jędrzejczyk

Show the MENU
Siedząca Pani Lucyna Jędrzejczyk przy palmach i kwiatach oraz serwetkach na stole
Lucyna Jędrzejczyk
Wielgomłyny, gm. Wielgomłyny, powiat radomszczański

Twórczością ludową pani Lucyna zajmuje się od dziecięcych lat. Podstawy szydełkowania poznała na zajęciach praktycznych w szkole podstawowej. Jednak tak naprawdę szydełkowanie stało się jej  pasją po śmierci ojca. Wykonała wtedy dla matki  aniołka, by ją strzegł przed złem. Od tego momentu szydełkowanie stało się jej hobby. Oprócz wspomnianych już aniołków, wykonuje  serwetki, obrusy. Szydełkuje na swoje potrzeby, ale przyjemność sprawia jej obdarowywanie swoimi pracami znajomych. Uważa, że taki własnoręcznie wykonany prezent ma szczególną wartość - to tak jakby  komuś ofiarować kawałek swojego serca.
Bibułkarstwo to najnowsza z pasji pani Lucyny. Tworzy palmy wielkanocne, kwiaty, ale  głównie te występujące w wiejskich ogrodach:  jak słoneczniki, róże, krokusy.
Swoje prace pani Lucyna prezentowała w 2011 roku podczas Wystawy Prac Twórców Ludowych zorganizowanej przez GOK w Wielgomłynach oraz na dożynkach gminnych i Jarmarku Regionalnym w  Łodzi.
GOK w Wielgomłynach wydał książkę ,,Materiały o twórczości w gminie Wielgomłyny” gdzie między innymi prezentowane są prace pani Lucyny Jędrzejczyk.
Choć pani Lucyna umiejętności szydełkowania nabyła poza domem rodzinnym, to jednak inspiracje niejednokrotnie czerpała z najbliższego otoczenia. To pod okiem ciotek, sąsiadek uczyła się nowych wzorów. W latach 70. i 80. XX wieku miał miejsce rozkwit szydełkowania w  Polsce. Szydełkowali wszyscy, co wynikało nie tyle z mody lecz potrzeby, gdyż brak było odzieży w sklepach.
Dla pani Lucyny szydełkowanie to nie tylko  odskocznia od codziennych problemów. Robi to także by w przyszłości móc pokazać następnym pokoleniom. Dlatego część swoich prac przekazała do Gminnego Ośrodka Kultury w Wielgomłynach.
Pani Lucyna kultywuje dawne zwyczaje i obrzędy, corocznie wykonuje własnoręcznie palmę wielkanocną, wije wianki, przez co podtrzymuje i zachowuje od zapomnienia kulturę ludową swojego regionu.