Szkolenia z zakresu "Stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy" - sprawdź

Kurs dla kombajnistów - sprawdź

Szczegóły w zakładce: Szkolenia zawodowe - sprawdź

 

Żniwa łowickie

Show the MENU
04.08.2017

Skansen w Maurzycach po raz kolejny stał się miejscem, do którego przybyli mieszkańcy powiatu łowickiego. Uczestniczyliśmy w oryginalnym przedstawieniu Żniwa Łowickie zaprezentowanym przez Zespół Folklorystyczny Boczki Chełmońskie. W obrzędzie żniwnym udział wzięli też: starosta łowicki Krzysztof Figat oraz biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.

       Łowiccy Księżacy uzbrojeni byli w prawdziwe kosy i cepy. Inscenizacja żniw zgromadziła setki zainteresowanych osób. Księżacy byli ubrani w strój ludowy polskiego rolnika kojarzący się z popularnym filmem „Chłopi”. Całość imprezy wzbogaciły kobiety z kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały na swoich stoiskach regionalne potrawy łowickie. Koła gospodyń wiejskich zostały wyróżnione przez starostę łowickiego wspaniałymi nagrodami.

       Reprezentowany przez pracowników Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Łowicz Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach również wystawił swoje stoisko, na którym, między innymi, zagościły smaki regionu: ser solankowy i wykonane przez panią z KGW ciasto drożdżowe. Degustacja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

       Imprezie plenerowej dopisała słoneczna pogoda i zadowolenie odwiedzających stoiska.

 Tekst i fot.: Elżbieta Jóźwicka