Współpraca polsko-turecka

Show the MENU
18.10.2019

 

Już po raz drugi gościliśmy przedstawicieli tureckiego ministerstwa rolnictwa i tamtejszej agencji płatniczej.

Niemal od początku istnienia Unii Europejskiej (jeszcze ówczesnej EWG) Turcja wnioskuje o przyjęcie do tej wspólnoty. Nadal trwają negocjacje, ale Turcja już została objęta Instrumentem Pomocy Przedakcesyjnej (IPA). Jego zadaniem jest wspieranie reform w obszarach uznawanych za priorytetowe w Unii Europejskiej, w tym przygotowanie do zarządzania funduszami strukturalnymi.

Najpierw w maju 2018 r. i teraz, w październiku 2019 r., Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zapoznał tureckich gości ze strukturą i zadaniami publicznego doradztwa rolniczego w Polsce. Ich ponowny przyjazd do Bratoszewic wiąże się z chęcią dogłębnego poznania polskiego modelu doradztwa rolniczego, bowiem, jak nas poinformowano, Turcja rozważa budowanie swojej instytucji doradczej wzorując się na polskich rozwiązaniach.

Zagranicznych gości powitał Tomasz Kopera, dyrektor ŁODR, wraz z Włodzimierzem Lewandowskim, swoim zastępcą. Janusz Szrama, kierownik Działu Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw, przedstawił strukturę publicznego doradztwa rolniczego w Polsce, zadania i formy działalności doradczej. Tureccy urzędnicy byli szczególnie zainteresowani zasadami finansowania i samofinansowania działalności doradczej. Ich uwagę przykuł również tzw. FAS (Farm Advisory System), tj. podsystem doradztwa rolniczego związany z wdrażaniem prawa wspólnotowego – zasad wzajemnej zgodności. O swoich doświadczeniach we wdrażaniu wymogów cross-compliance opowiedziała Katarzyna Nowak, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odpowiadała również na wiele pytań dotyczących zasad wspierania rolnictwa i obszarów wiejskich poprzez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Po krótkiej wizycie na poletkach demonstracyjnych naszego ośrodka goście udali się do Grażyny Wiatr z Kałęczewa, która swoje przedsięwzięcie – „Wiatrowy Sad” – wytwórnię soków z owoców i warzyw w dużej mierze zbudowała w oparciu o środki pochodzące z unijnego wsparcia. To doskonały przykład efektywnego korzystania z funduszy Unii Europejskiej. Tym większa satysfakcja dla nas, bowiem środki te zdobyła przy wydatnej pomocy ośrodka.

Mamy nadzieję, iż obserwacje wyniesione z wizyty w województwie łódzkim przyczynią się do zbudowania sprawnego systemu doradztwa rolniczego w Turcji i że wnieślimy do tego dzieła naszą małą cegiełkę.


 

JS.