UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

RADA najlepsza w kraju

Show the MENU
26.11.2020

Niedawno rozstrzygnięto konkurs pn. "Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego", który od 28 lat organizuje  Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu wraz z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii naszego miesięcznika, a wydajemy go dłużej niż trwa kunkurs - od 29 lat - że  RADA zajęła I miejsce w kategorii "Najlepsze czasopismo periodyczne".  To wyróznienie, laur zwycięstwa, jest wyrazem wielkiego uznania dla redakcji i całego ośrodka, tym większym, że do poziomu edytorskiego, który pozwala na podjęcie rywalizacji z najlepszymi, czyli druku w pełnym kolorze i zwiększonej objętości doszliśmy zaledwie 3 lata temu. Oceniany w obecnej edycji rok 2019 był dla nas dopiero drugim rokiem wydawania w podwyższonym standardzie.

Dziękujemy więc komisji konkursowej, iż dostrzegła i doceniła nasze starania. 

W tym miejscu należy podziękować zespołowi redakcyjnemu. "Bez Was, bez Waszego wysiłku i zaangażowani ten sukces nie byłby możliwy. Szczególne podziękowania należą się Teresie Nowak, która RADĘ łamie, składa i opracowuje graficznie. Czasami można nawet odnieść wrażenie, że nasze wydawnictwo jest przeładowane plastycznie - cóż, takie jest prawo artysty. I jeszcze Grażyna Bożyk, która nie dopuści żadnego niezręcznego sformułowania, zadba o styl, słownictwo, nie pominie usterek językowych, składniowych i ortograficznych - prawdziwy eksterminator błędów". 

Gratulacje należą się również pozostałym redakcjom za miejsca na podium i wyróżnienia. Dziękujemy za rywalizację, która jest zdrowa, twórcza i budująca. Wszystkim przynosi bowiem wiele inspiracji.  Z dziennikarskiego obowiązku informujemy, iż kapituła konkursowa przyznała:

 • 3 równorzędne II miesja, dla:
  • Twój Doradca Rolniczy Rynek Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu,
  • Lubelskie Aktualności Rolnicze wydawane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli,
  • Pomorskie Wieści Rolnicze Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
 • oraz 3 równorzędne III miesjca dla:Wyróżnienia otrzymały:
  • Wieś Kujawsko-Pomorska wydawana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
  • Podkarpackie Wiadomości Rolnicze Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale,
  • Wiadomości Rolnicze Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. 
  • Bieżące Informacje Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie,
  • Sląskie Aktualności Rolnicze wydawane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. 

Jak widać RADA znalazła się w bardzo doborowym towarzystwie, pośród najlepszych. Dla nas stanowi to tym większe zobowiązanie do utrzymania jakości i standardu. Czy temu podołamy?  Mamy nadzieję, że ta nagroda podziała na wszystkich motywująco w ten sposób, że nadal warto będzie czytać RADĘ. Zachętą do wysiłku niech będą słowa, które  dotarły do nas w dniu gali konkursowej: "Mój tata lubi lekturę RADY, w każdym wydaniu zaczytuje się "od deski do deski"".  Ta opinia wydaje się drugą, może ważniejszą miarą sukcesu - dla wiernych czytelników warto podejmować każdy wysiłek.

 

PS.  W tym ulotnym "blasku fleszy"  przypomniano fakty, które na pierwszy rzut oka z konkursem i nagrodą nie mają nic wspólnego, ale może warto je przytoczyć, bowiem rzucają światło na czasy  tworzenia wydawnictwa. Wspomina Wojciech Sztendel - "Chciałbym przypomnieć jak nasza RADA zyskała swą nazwę. Otóż na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy pojawił się pomysł na to, by ośrodek (wtedy WODR Bratoszewice) zaczął wydawać gazetę/magazyn, ówczesny dyrektor Janusz Sławiński rozpisał konkurs na nazwę przyszłego czasopisma. Pomysłów było wiele: Rolnicze Wieści, Życie łódzkiej wsi, Rolnicze Nowiny itp... Koleżanka Ania Janicka, WGDówka, pracownica II Rejonu (którego wtedy byłem kierownikiem - stąd moja wiedza) zaproponowała nazwę "Rolnicza RADA" . Pomysł chwycił. W nazwie ośrodka słowo DORADZTWO jest wszak najważniejsze!!! Doradztwo (RADA) to istota naszej pracy. I tak pierwsze kolegium redakcyjne powołało do życia gazetę, nadało jej nazwę "RADA", a Ance przyznano nagrodę... jakieś 100 000 tys zł , a może więcej... "

Czy Wojciech Sztendel  przed chwilą nie powiedział, "że w doradztwie RADA jest najważniejsza"?

 


Janusz Szrama

redaktor naczelny