Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym – Wiosna 2018

Show the MENU
24.05.2018

          Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie od 1993 roku organizuje Dni Przemysłu Mięsnego połączone z konkursem Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym. Przy okazji tegorocznych edycji, 17 maja, odbyło się seminarium nt. Zmiany na rynku mięsa oraz Sympozjum Naukowo-Techniczne pt. Postęp w technologii mięsa. Nauka-Praktyce. Ten ostatni człon tytułu sympozjum uzasadnia obecność na nim Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, który zajmuje się m.in.  transferem wiedzy od nauki – do praktyki. We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczył  Tadeusz Morawski, zastępca dyrektora ŁODR. Zresztą, udział okazał się owocny, bowiem nawiązano kontakty i wyrażono intencje bliższej współpracy między ośrodkiem a instytutem w przenoszeniu na grunt praktyki wyników badań. Inicjatorami woli nawiązania współpracy był dyrektor Morawski i Halina Makała z Zakładu Technologii Mięsa i Tłuszczu. Mamy nadzieję, że zaowocuje ona niejednym seminarium w Bratoszewicach.

          Samo sympozjum miało bogaty program merytoryczny, ale uwagę zwracało wystąpienie Grzegorza Woźniakowskiego z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego –PIB w Puławach nt. Afrykański Pomór Świń – problemy i zagrożenia. Oto niektóre wnioski z wystąpienia:

    • w przypadku ASF u dzików – konieczny jest kontrolowany i właściwie zorganizowany odstrzał dzików ukierunkowany głównie na samice oraz zaprzestanie dokarmiania dzików. Zgodnie z aktualnymi poglądami ekspertów istotna redukcja populacji dzików w promieniu 20-50 km od epicentrum zachorowań wydaje się obecnie najważniejszym sposobem ograniczania szerzenia się AFS.
    • w przypadku ASF u świń – obowiązkowe wdrożenie, we wszystkich chlewniach utrzymujących świnie zasad bioasekuracji wydaje się być obecnie najważniejszym sposobem ochrony przed ASF krajowego pogłowia świń.
    • droga do uzyskania i wprowadzenia do wykorzystania immunogennej, mającej pełną wartość ochronną i bezpiecznej szczepionki jest daleka.

          Natomiast, jeśli chodzi o konkurs  Produkty najwyższej jakości… miło było, kiedy pośród jego  uczestników zobaczyliśmy zakłady mięsne w województwa łódzkiego, z którymi utrzymujemy bliską współpracę. Nasze województwo w konkursie reprezentowali:

    • Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J. Grot Sp.j.  w Starowej Górze, który zaprezentował m.in. kiełbasę bez E (bez substancji dodatkowych),
    • Zakład Mięsny ZBYSZKO Zbigniew Kruk z Bedonia Wsi, na stoisku którego zainteresowanie wzbudziły m.in. Zetki – parówki z witaminami.

Było bardzo interesująco, no i smacznie.

 

Janusz Szrama

Foto: Tadeusz Morawski

Halina Makała i Tadeusz Morawski