UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Małe przetwórstwo - produkty wysokiej jakości

Show the MENU
08.10.2020

 

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach Oddział w Piotrkowie Trybunalskim 2829 września zorganizował wyjazd studyjny do Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Gospodarstwa Sadowniczego Moniki Bankiewicz w Komorowie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca  PROW na lata 2014 – 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Grupę docelową operacji stanowili rolnicy, i inni mieszkańcy województwa łódzkiego, osoby zainteresowane tematyką produkcji żywności wysokiej jakości, jej sprzedażą, a także wspieraniem aktywizacji i współpracy mieszkańców na terenach obszarów wiejskich oraz doradcy Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się warsztatami z zakresu przetwórstwa mięsa i mleka. Zajęcia prowadzili  doświadczeni instruktorzy, pracownicy CDR Odział w Radomiu: Andrzej Śliwa i Janusz Lesisz. Grupa zapoznała się z podstawami sztuki wędliniarskiej zarówno w praktyce, jak i w teorii. Poznali zasady doboru i przygotowania mięsa, obróbkę mechaniczną produktu oraz obróbkę termiczną gotowego wyrobu. Kiełbasa sporządzona według tradycyjnej receptury z 40 kg mięsa wieprzowego (20 kg szynki, 15 kg karkówki, 5 kg słoniny) zmielonego i wymieszanego z 3 główkami polskiego czosnku, peklosolą, solą kuchenną niejodowaną i pieprzem, wędzona przez ok. 3 godziny, zachwyciła wszystkich! 

Uczestnikom została przekazana również wiedza potrzebna do samodzielnego wytworzenia sera twardego podpuszczkowego, który sami w trakcie zajęć wyprodukowali. Ciekawostką jest fakt, że do wyprodukowania 1 kg sera potrzebne jest 10 litrów mleka wysokiej jakości. Nie zabrakło również tematów związanych z mikrobiologią mleka, zaprezentowano sprzęt serowarski i inne narzędzia wykorzystywane do produkcji.

Kolejny ważny aspekt – to bezpieczeństwo produkowanej żywności oraz możliwości sprzedaży przez rolników wytwarzanych specjałów. Mówiła o tym w drugim dniu wyjazdu, główna specjalistka działu systemów i produkcji rolnej w CDR Oddział w Radomiu – Barbara Sałata. Mimo czterech godzin wykładu, czas upłynął szybko, a zaciekawieni słuchacze zadawali wykładowcy mnóstwo pytań dotyczących już  indywidualnych przypadków i problemów, zwłaszcza z zakresu rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Następnym etapem wyjazdu były warsztaty i pokaz przetwórstwa jabłek na sok, które poprowadził wykwalifikowany instruktor Zdzisław Ginalski. Zaprezentowano prostą linię technologiczną do produkcji soku w opakowaniach foliowych.

W drodze powrotnej do Piotrkowa Tryb. uczestnicy odwiedzili Gospodarstwo Sadownicze Moniki Bankiewicz w Komorowie, które otrzymało tytuł Mistrza kraju w konkursie „AGROLIGA 2013” w kategorii „ROLNICY”. Właścicielka 36-hektarowego sadu podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz poinformowała o najnowszym produkcie, który właśnie wprowadza na rynek czyli occie jabłkowym. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na fakt, że część sadowników nauczona złymi doświadczeniami ze sprzedażą, stosuje obecnie zasadę przedpłaty i pełnej płatności przed odbiorem towaru z gospodarstwa. Uczestnicy na własne oczy mogli sami się przekonać, że rolniczy handel detaliczny – to doskonała szansa na rozwój obszarów wiejskich, a także istotne źródło dochodów rolnika.

Zaplanowany cel wyjazdu, którym było wsparcie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez  tworzenie potencjalnej współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć rolników, poprzez przekazanie uczestnikom operacji wiedzy i innowacyjnych rozwiązań w zakresie przetwórstwa i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, a także zaprezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych, został osiągnięty.

Realizacja operacji przyczyniła się do podniesienia poziomu wiedzy i kompetencji rolników zajmujących się produkcją żywności lub planujących jej rozpoczęcie w gospodarstwach rolniczych na terenach wiejskich województwa łódzkiego.

Wszystkim uczestnikom wyjazdu serdecznie dziękujemy za udział.

Życzymy aby dostrzegli szanse na rozwój tam gdzie inni je przeoczyli oraz odwagi, by iść własną drogą i konsekwentnie realizować przyjęte założenia. Liczymy na dalszą współpracę.


 

  Karina Ostrowska

Fot.: Janusz Szrama, Karina Ostrowska