UWAGA!!! W czasie epidemii obsługujemy klientów zgodnie z wymogami kwarantanny. W sprawie naborów PROW 2014-2020 prosimy kontaktować się tutaj i tutaj !!!

Nowa jakość doradztwa rolniczego - czytaj tutaj i  tutaj

Jesiennie, merytorycznie, gwarnie, kolorowo!

Show the MENU
22.09.2021

 

Kolejne, dziewiąte  już targi,  Jesień w polu i ogrodzie- Kościerzyński Dzień Ziemniaka  za nami! Mamy jako organizatorzy  dużą satysfakcję,  bo  powiodło się wszystko co zamierzyliśmy! Spełniły oczekiwania wszystkich uczestników: wystawców - bo mogli liczyć na wiele odwiedzin na swoich stoiskach, uczestników- bo czekały na nich różnorakie atrakcje no i  nasze – organizatorów – bo wszystkie złożenia zrealizowaliśmy! Tego jednego targowego dnia, 19 września br.  działo się jednocześnie tak wiele – cztery konkursy, pokaz kulinarny, pokaz pracy kombajnu Ropa, występy zespołów artystycznych a przede wszystkim bogata oferta wystawowa…..  Wystawców przyjechało do nas ponad 120, zwiedzających targi było co najmniej  8 000!

Imprezę rozpoczęło uroczyste otwarcie, podczas którego  towarzyszyło nam wielu znamienitych gości na czele z członkiem zarządu  województwa  łódzkiego Robertem Baryłą. Samorządy lokalne reprezentowali: Mariusz Bądzior – starosta sieradzki wraz z  wicestarościną Kazimierą Gotkowicz, członkiem zarządu powiatu sieradzkiego Tomaszem Balińskim i wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Sylwią Dęga - Frątczak, wicestarosta wieruszowski Stefan Pietras, wójtowie gmin: Goszczanów- Krzysztof Andrzejewski i  Klonowa – Marcin Golanowski, . Nie zawiedli reprezentanci firm działających na rzecz rolnictwa: Andrzej Kwiatkowski – wojewódzki inspektor WIORiN w Łodzi; Marek Sarwa -  z-ca dyrektora KOWR w Łodzi, Jan Szczęsny  – KRUS w Sieradzu, Marian Hadrian – prezes Awista Pierwsza z Kobierzycka. Związki rolnicze reprezentowali:   Józef Kokoszka i Andrzej Śniegula. Zaszczycili nasze targi w godzinach południowych posłowie na Sejm RP Marek Matuszewski i Piotr Polak uczestnicząc w targowych podsumowaniach.

Uroczystemu otwarciu towarzyszyły występy  Zespołu OtoMy z Wróblewa. Usłyszeliśmy od zaproszonych gości wiele gratulacji za trud organizacji targów oraz pomysł wyboru właśnie  takiej ich idei w tym ziemniaczanym regionie. Odczytano także list od posła Roberta Telusa z przesłaniem do rolników naszego województwa i organizatorów. Za te budujące słowa bardzo dziękujemy!

 Podczas otwarcia gratulowaliśmy  firmie RPHU Grzegorz Godziński z Zadzimia z okazji jubileuszu 30-lecia działalności. Dyrektorzy ŁODR podziękowali rolnikom, Kołom Gospodyń Wiejskich  i firmom zaangażowanym w targową pomoc organizacyjną.

     Słowa: …targi ”Jesień w polu i ogrodzie- Kościerzyński Dzień Ziemniaka” uważam za otwarte…wypowiedział  dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach – Tomasz Kopera, który był z nami przez cały pracowity dzień.  

      Nad przebiegiem imprezy czuwali: Łukasz Kołoszczyk, dyrektor ŁODR zs. w Bratoszewicach, Oddział w Kościerzynie oraz Tomasz Kolankowski,  Izabela Radziwon i Ewa Janczak - targowi komisarze.

           Wystawcy prezentowali  różnorodną ofertę: hodowcy i firmy nasienne oferowali sadzeniaki, materiał siewny zbóż i strączkowych; byli producenci i dystrybutorzy ciągników, maszyn i urządzeń niezbędnych w produkcji roślinnej a szczególnie ziemniaków; producenci i dystrybutorzy środków do produkcji rolniczej i ogrodniczej (środki ochrony roślin, nawozy, osłony), firmy budowlane, firmy z zakresu fotowoltaiki, techniki grzewczej i sanitarnej oraz opakowań.

            Zaprezentowali się ogrodnicy oferujący do sprzedaży krzewy i drzewka ozdobne oraz owocowe, nasiona, sadzonki, cebule, rośliny rabatowe i doniczkowe. Nie zabrakło oferty wyrobów ceramicznych, wyposażenia, sprzętu i narzędzi do pielęgnacji ogrodów. Te stoiska jak zawsze  były oblegane przez chcących upiększyć swoje otoczenie.

    Na zainteresowanych czekali przedstawiciele instytucji obsługi wsi i rolnictwa - KOWR, WIORiN, KRUS, PIP, ARiMR oraz szkoła rolnicza i banki.

    Na polach otaczających siedzibę naszego oddziału zlokalizowane były poletka z 56 odmianami  ziemniaków pochodzących z 6 hodowli i 36 odmian kukurydzy z 5 hodowli. Tam  przeprowadzony został  pokaz polowy kopania ziemniaków  kombajnem Ropa a tłumnie odwiedzający te miejsca rolnicy mogli się zastanowić, jakie odmiany ziemniaków wybrać do uprawy w latach następnych.

Swoje stoisko mieli u nas rolnicy sprzedający kościerzyńskie ziemniaki – wielu chętnychzaopatrzyło się w najsmaczniejsze odmiany jadalne wprost od najlepszych producentów. W tym roku proponowali m.in. odmiany: Arizona,Constance,Ignacy, Impresja,Queen Anne, Riviera, Ranomi, Tajfun i Vineta.

          Przedstawiciele  KOWR oferowali zwiedzającym  smaczne jabłka z naszej okolicy a rolnicy działający w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego i firmy spożywcze zachęcały do zakupu i degustacji przetworów mleczarskich, wędlin, miodów, przypraw i słodyczy. W strefie: Smakuj regionalne, bo taką jej nadaliśmy nazwę,  było naprawdę tłocznie i bardzo smakowicie!!

     Podczas pokazu kulinarnego potraw z ziemniaka w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Kobierzycka, na oczach widzów panie gotowały – szczegółowo omawiając poszczególne czynności – prażoki , sałatkę ziemniaczaną i ziemniaczaną zupę- krem.. Potrawy można było degustować – ich smak sprawił, że wszystkie przygotowane porcje – a było ich niemało – „zniknęły” szybko!

W konkursie kulinarnym „Ziemniaczane inspiracje w tradycji kuchni łódzkiej najlepsza potrawa  ziemniaka” uczestniczyło sześć podmiotów z powiatów: łaskiego,  pajęczańskiego i sieradzkiego. Zgłoszono do konkursu sześć potraw, każdą komisyjnie oceniono zgodnie z regulaminowymi kryteriami, tj. walory smakowe, aranżacja,  estetyka podania, dodatki sezonowe,  elementy inspiracji w potrawie i związek z tradycją. Celem konkursu było promowanie i propagowanie ziemniaków w żywieniu, wskazywanie przydatności kulinarnej i upowszechnianie potraw z wykorzystaniem ziemniaków.

Za najlepszą potrawę komisja uznała prażuchy na dwa sposoby przygotowane przez Kółko Rolnicze- Koło Gospodyń Wiejskich z Rudy, pow. sieradzki. Bardzo smakowały  również: Gulasz z dzika z kluskami śląskimi, które wystawił do konkursu  Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach / 2 miejsce/ i Placki ziemniaczane z niespodzianką ze Stowarzyszenia KGW Nowa Brzeźnica /3 miejsce/. Wszystkie prezentowane potrawy były dowodem ogromnych umiejętności kulinarnych - dziękujmy zazaangażowanie i ziemniaczane smakołyki.

Konkursy z ziemniakiem w roli głównej – to kolejny punkt programu, który na dodatek dostarczył wiele emocji zarówno startującym, jak i obserwatorom.

Do konkursu: „Najcięższa kościerzyńska pyrka” swoje ziemniaki zgłosiło tylko 4 producentów. Najcięższą bulwę – 1831 g, odmiany Arizona wyhodował Waldemar Wojtysiak z Kowali gm. Sieradz. Dotychczasowy rekord 1631 g został pobity!

          Wiele zabawy i emocji towarzyszyło pozostałym konkursom. „Najdłuższa obierka z pyrki to kolejny z przygotowanych przez nas konkursów. Wzięło w nim udział 9 osób- najdłuższą o długości 101 cm wystrugała Pani Mariola Szafran z Sieradza. W tym rokuprzeprowadziliśmy też konkurs - zgadywankę: „Ile pyrek jest w worku” - najbliższy prawdy /131 na zapakowanych 130  sztuk/ był Łukasz Gidelski z Naramic, pow. wieluński.  Uczestnicy konkursów zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez ŁODR zs w Bratoszewicach.

Świetna atmosfera panowała pod sceną podczas występów zespołów artystycznych. Zaprezentowali się naszej publiczności: Zespół  OtoMy z Wróblewa,  Kapela Podwórkowa „Złoczewianie” ze Złoczewa  i Zespół Melodia również ze Złoczewa.

 Na pewno dużo satysfakcji miały panie, które przygotowały smaczne potrawy podkreślające walory kulinarne ziemniaków.  Do stoisk, na których odbywała się sprzedaż  smakołyków przygotowanych przez: Kółko Rolnicze KGW Ruda,   Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach, Stowarzyszenie KGW Nowa Brzeźnica, KGW Skalmierz, KGW w Kuźnicy Zagrzebskiej „KUŹNICZANKI”, Stowarzyszenie  „Nasza Przyszłość” z Brzeźnia, i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kamionaczyk ustawiały się ogromne kolejki. Nie dla wszystkich wystarczyło każdego rodzaju smacznych potraw i ciast ale każdy chętny mógł skosztować jakiejś ulubionej potrawy. A u lokalnych twórców można było podziwiać i kupić wyroby użytkowe i biżuterię wykonaną różnymi technikami rękodzielniczymi. Wystawiali swoje prace: Anna Janczak z Augustynowa, Jadwiga Kaczmarek z Sieradz, Maria Majchrowska z Ożarowa, Teresa Janakowska z Sieradza, Irena Sapiejka z Sieradza, Bogumiła Witkowska z Sieradza i Emma Emila Rzepa z Grabicy.

Ponieważ przyjeżdżają do nas całe rodziny, zawsze staramy się pamiętać o najmłodszych, zapewniając im wiele uciechy. Tym razem czekał na nich plac zabaw, przejażdżki kucykami, zabawki polskiej produkcji i stoiska ze słodyczami. Długo jeszcze  po umownym zakończeniu targów najmłodsi korzystali z przygotowanych atrakcji.

Honorowym patronatem tegoroczne targi objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Patronat medialny sprawowały: Telewizja Polska – Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Nasze Radio, Radio Ziemi Wieluńskiej i „Dziennik Łódzki – Nad Wartą”.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom targów, naszym patronom i sponsorom, a także wszystkim pracownikom ośrodka, dzięki którym możemy napisać: Targi zaliczamy do udanych!!!


 

Izabela Radziwon