DZIEŃ ŁASUCHA – XVIII Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej

Show the MENU
14.02.2018

Zwyczajowo w tłusty czwartek – w tym roku 8 lutego – w Sali Widowiskowej Domu Kultury w Łęczycy odbył już pełnoletni, czyli 18. Regionalny Pokaz Potraw Ziemi Łęczyckiej.

       Motto tegorocznej imprezy brzmiało: Wyroby mleczne dla zdrowia skuteczne. W pokazie brały udział członkinie kół gospodyń wiejskich reprezentujące gminy: Łęczyca, Witonia, Piątek, Daszyna, Góra św. Małgorzaty, Grabów, Świnice Warckie oraz gospodynie z zaprzyjaźnionej gminy Dalików. Każdy zespół miał w swoim repertuarze co najmniej jedną potrawę z mlekiem w roli głównej. Przygotowano 94 potrawy. Wykonane przez siebie pyszności prezentowała też młodzież z Gimnazjum w Topoli Królewskiej i Szkoły Podstawowej w Witoni oraz z ZSMR w Piątku.

       Konkurs na najbardziej oryginalne danie z mlekiem wygrały członkinie Stowarzyszenia KGW w Górze św. Małgorzaty. Drugie miejsce zajęły panie z KGW Zduny, (gmina Łęczyca), trzecie Stowarzyszenie Wędkarskie „Rekin” z Grabowa, natomiast czwarte młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni.

       Po oficjalnej części programu licznie zgromadzeni goście przystąpili do… podziwiania pięknie przygotowane potraw i ich degustacji.

       Goście, którzy odwiedzili Dom Kultury, oprócz pięknie wyglądających i wyśmienicie smakujących potraw, mogli także podziwiać występy zespołów Maryśki i Jaśki z Łynczyckigo oraz Kapeli Łęczyckiej.

       Organizatorem tegorocznej imprezy było Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski w Łęczycy, urzędy gmin w: Łęczycy, Piątku, Daszynie, Górze św. Małgorzaty, Witoni, Grabowie, Świnicach Warckich, Dalikowie, Dom Kultury w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy, Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy, Bank Spółdzielczy w Poddębicach, Lokalna Grupa Działania „PRYM” w Parzęczewie, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

       Pokaz ten jest nie tylko znakomitą okazją do zaprezentowania potraw z regionu łęczyckiego i zaprzyjaźnionych sąsiednich gmin, rozpowszechnia też przysmaki różnych dań, a także przyczynia się do zachowania przed zapomnieniem zarówno przepisów naszych babć, jak i tradycji kulinarnych.

 

Tekst i fot.: Małgorzata Smela